Prosta-Check test 28.02.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tegin Prosta-Check testi. Testi T -joon värvus pikkamööda väga õrnalt roosaks peale 8-9. minutit. (pilt lisatud). Kas võin testi tulemusega rahule jääda?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

PROSTA-Check® kiirtesti tulemus, mis on normist kõrgem (üle 4 ng/ml), näitab eesnäärme healoomulist või pahaloomulist suurenemist.

Esmalt pean tõdema, et 45-aastasel mehel ei ole selle normiga midagi peale hakata. Test on välja töötatud paarkümmend aastat vanade andmete põhjal, kus tõesti räägiti normi piiridest. Täna on selge, et näiteks enam kui 70% eesnäärmevähkidest leitakse meestel, kelle PSA väärtus on madalam kui 4 ng/ml. Ei soovita sedalaadi teste kasutada. Arsti kättesaadavus Eestis on võrreldes meie naabritega veel väga hea.