Krooniline eesnäärmepõletik 08.01.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
2012a talvel hakkasin tundma valu vasakus munandis. Valu ei olnud väga tugev. Esines aeg-ajalt, aga pigem oli selline häiriv ebamugavustunne. Läksin murega perearstile, kes suunas edasi uroloogile. Valisin kliiniku ja läksin arstile.
Arst katsus eesnääret ja koheselt ütles, et on põletik. Katsudes oli eesnääre väga valulik. Edasi tehti sealses kliinikus uuringud. Ultraheli tulemustes kirjutati: „Prosta siledate kontuuridega. Prostata vasakus sagaras 0,8x1,2 cm kalfitsikaat. Prostata muus osas ühtlase struktuuriga. Mahulisi muutusi ei sedasta. Suurus 1,7x4,5x2,7 cm. Tsentraaltsoon 2,4cm.“ Uuringu vastus: Kaltsifikaadid prostas. Tehti veel sperma ja sekreedi uuringud: Il-6 sem plasmas: 16,6 ng/L, Il-8 sem plasmas- 2128,8 ng/L. Il-6 eesn sekreedis 19,1 Il8-2820,4. Spermatosoide 37,3 mlj/ml. Maht 3,8ml, abstinents 3 päeva. A liikuvus 90% (tõin välja need parameetrid, millest raviarst rääkis)
Raviks määrati erinevaid ravimeid. ( Neid ei ole tolle korra paberitel kirjas, peast enam täpseid nimesid ei mäleta. Üheks oli vist Trimetop, lisaks veel mingid suukaudseid+ küünlaid) ja eesnäärme massaažid 10x.
Oktoobris 2012 läksin järelkontrolli. Uued uuringud tehti ainult sperma proovist. IL-8 sem plasmas 4294. Tsink seminaalplasmas 2,0 mmol/ml, fruktoos sem plasmas 7,60 mmol/ml. Spermatosoide 97,5 mlj/ml. Maht 4ml. Normaalseid spermatosoide 2%, ebanormaalseid 98%. A liikuvus 86% Kokkuvõte: minimaalne jääknäht püsib. Soovitav järelkontroll poole aasta pärast. Arst kirjutas välja vitamiinid. (c, zn, seleen). Valu esines minimaalselt aeg-ajalt.
Juunis 2013 läksin uuesti arstile. Taaskord valud munandites, eriti tekkisid istudes. Tehti uued proovid. Spermaanalüüs: abstinents 3 päeva, maht 4,2ml, spermatosoide 51 mlj/ml, A liikuvus 87%. Normaalseid spermatosoide 2%. Il-6 sem plasmas 636. Il-8 sem plasmas 11045. Il6-eesnäärme sekreedis 178,2. Il-8 12695,8. Ravimid: Cardura 30 tk, Doloproct küünlad 10tk, Diclefenac küünlad 10tk, Tavanic 7tk, Berlocid20tk. Kõiki võtsin ravimeid 1xpäevas õhtuti. (küünlaid vahetasin ülepäeva). Lisaks ka massaaž 1-2x nädalas kuuri ajal.
Oktoobris 2013 läksin uuesti arstile, taaskord valud munandis. Arst katsus eesnääret:“ eesnääre sisuselt olematu, kuid tihe ja hell“. Tehti uued proovid. 3-klassi test test. DRE: sagarad siledad, elastsed, valu vasakus sagaras. Il-6 eesnäärme sekreedis 145,2, Il-8 29425,4. Il6-sem plasmas 11,6, Il-8 4909. Leukotsüüdid 100 Leu/ul 2+. Spermaanalüüs: spermatosoide 129,7 mlj/ml. Liikuvus A: 86,9%. Normaalseid spermatosoide 4%. Kokkuvõte: sperma analüüs hästi paranenud, eesnäärmes siiski (põletik) olemas. Vaja jätkata dünaamiliselt sellesuunalise raviga. Väljakirjutatud ravimid: Relifex 20tk, Doxylan 10tk, Proctosedyl 24tk, Omsal 90tk. Lisaks massaaž.
Hetkel on jäänud Omsali võtta ca 1,5 kuud. Valu lööb munanditesse siiski, eriti annab istudes tunda. Pärast seksuaalvahekorda on selline pinges tunne eesnäärme piirkonnas. Samuti tihedamat seksuaalelu elades on mõnikord seemnepurse ja sellele eelnev hetk valus. Kui jääb mitu päeva vahele, siis pigem valu ei esine. Partner teeb peale seksuaalvahekorda ka 1-2x nädalas massaaži. Sel ajal samuti eesnääre valus, eriti teravalt valu vasakul poolel.

Toitumine ja puhkamise režiim on mul korralik. Sporti teen samuti. Ei suitseta, alkoholi tarbin aeg-ajalt. Tõesti ei tea enam, mida ette võtta. Hetkel on lihtsalt tunne, et tarbin ära kõik pakutavad ravimid ja tulemus on sama.
Hiljuti käisin mandliopil lootuses, et peale külmetushaiguste vähenemisele aitab ka eesnäärme põletiku taandumisele kaasa. Suvel ei käinud ujumas, et mitte külmetuda. Olen üritanud maksimaalselt tervist säästa, et aidata paranemisele kaasa. Iseenesest tundub, et liikumine (eelkõige jooksmine ja kõndimine aitavad valu vähendada). Siiski ei ole põletik kadunud.
Hetke raviarsti pädevuses ma ei kahtle, aga mingit muutust on vaja. Antud probleemi pikaajalisus(2a) ja ka võimalikud tagajärjed, mis erinevates allikatest olen lugenud tekitavad tõsist muret. Samuti ei saa ju pidada normaalseks minu vanuses sellise pikaajalise probleemi esinemist.
Olen otsustanud võtta kõrvale teise arsti arvamuse ja tulla visiidile. Kas ma peaksin ootama ravikuuri lõpuni, tegema hetkel käidavas kliinikus järjekordsed uuringud ja pöörduma siis uue arsti juurde tulemustega? Või tasub siiski kohe endale aja kirja panna, sest valu püsib vaatamata järjekordsele ravikuurile. Samuti jäi silma väide, et Ülikooli Kliinikumil on labori võimalused veidi laiemad. Ehk tasub uued uuringud seal teha?
Milline on Teie arvamus minu raviskeemide suhtes?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Teadmata täit lugu on siin väga raske kommentaare anda. Minu silmale tundub siin olevat (eesnäärmele lisaks) oluline tugiaparaadist lähtuva probleemi komponent. Kui praegune käsitlus pole aidanud, siis on tõesti mõistlik paluda teist arvamust. See ei sõltu teie käsitluse faasist teises kliinikus.