Järglaste tervis seoses vananeva mehe sperma kvaliteediga 29.01.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

L.p. dr Punab,

Kirjutan Teile seoses järgmise probleemiga: olen 38 a. mees, kõrgharidusega õpetaja. Olen leidnud juba ammu oma koha elus. Töökoht, materiaalne kindlustatus, sõbrad jne. kõik on olemas, AGA SIIANI POLE KOHANUD SEDA AINUST JA ÕIGET ÕRNEMA SOO ESINDAJAT, KELLEGA LUUA PERE. Kuna vanust juba on, siis milles seisnevad ohud järglaste saamise osas seoses minu spermaga?
Kas selles vanuses võivad tekkida juba DNA-kahjustused spermatosoidides?
Kas DNA-kahjustusi on võimalik hiljem vältida seoses sperma pideva uuenemisega ja tihedate seksuaalvahekordadega (ejakulatsioonidega).
AGA KEHTIB JU REEGEL, ET KÕIGE TUGEVAM JA TERVEM SEEMNERAKK JÕUAB MUNARAKUNI. Seega ei tohiks ju selles osas probleeme olla või kuidas?
Teiseks oluliseks näitajaks on vist viljakuse langemine/vähenemine. Kas võib osutuda probleemiks, et naine üldse ei viljastugi, kui mees on üle 40 a?
Kas võib olla probleeme järglaste tervise osas seoses 40 a. vanusepiiri lähenemisega (spermadoonorid on ju max 40 aastased).
Palun leidke aega vastamiseks, TÄNUD !

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Vanus on mehe viljakuse osas mõõdukalt väike tegija. Palju tähtsamad on kaasasündinud munandimaht, munandit kahjustavad haigused, sugutrakti põletikud jne. Eluviis samuti. Viljakust pole ju raske testida - tulge uuringutele ja saate oma murest suure tõenäosusega lahti. Vanuse tõsustes suureneb järglastel tõesti teatud geneetilise komponendiga haiguste tõenäosuse tõus. Samas pole see siiski väga suur tõenäosus ja selle pärast ei tasu oma elu elamata jätta.