Madal testosterooni tase? 09.10.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Tavaliselt soovitatakse testosterooni taseme tõstmiseks alandada kaalu, süüa tervislikult, teha sporti. Paraku tundub, et mul on probleem vastupidine. Alustasin kehakaalu langetamist 118 kg pealt vanuses 35 aastat. Hetkel olen 39, kehakaal on 83 kg. Keharasva protsent on praeguseks ca 8-10% ja selleni olen tulnud mitme aasta jooksul. Ka toitumine on muutunud selle aja jooksul enda arvates väga tervislikuks. Toidus on esindatud kõik toitainete rühmad, toitumine on mitmekesine. Kehaline aktiivsus on nüüdseks juba ka enam kui piisav. E-R võimlen hommikuti, joostes 5:30-6:30, mille jooksul teen ka jõuharjutusi (lõuatõmbed, surumised, kükid väljas palgiga) pluss jõusaal. Lisaks annan igal tööpäeva õhtul oma klubis ühetunnise lihas- või intensiivse aeroobse treeningu (BodyPump, BodyCombat). Nädalavahetusel töötan kogu päeva väljas. Rahuoleku pulss on istudes 54, hommikuti ärgates aga jõudnud 42-43 peale. Vererõhk on 107/65. Ja selle kõigega käib kaasas lineaarselt järjest vähenev huvi seksuaalelu vastu. Samas olen muus osas aktiivne. Erilist stressi ei ole. Samuti on järjest raskemaks muutunud edasine keharasva alandamine.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Keeruline lugu siinkajastatud info alusel lahendada. Peaks teadma kogu hormoonide proofiilli, siis oleks vastus kindlasti ammendavam. Esmapilgul võib arvata, et teie füüsiline aktiivsus pole enam päris eakohane. Kui inimene panustab miskis suunas liiast paju energiat, siis hakkab organism seda mujalt kokku hoidma. Sageli just seksuaalsuse poolelt. Lisaks võib ületreening viia alla ka testosteroonitaseme. Soovitan komplekseteks uuringuteks vastuvõtule tulla.