Munandite kaltsifitseerumine 29.11.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere
Pöördusin vaevustega (valud kubemes, alaseljas ja paremas munandis, sagedasem ja raskem urineerimine) arsti poole. Varem olen korduvalt põdenud kroonilist eesnäärmepõletikku. Ka seekord avastati arsti sõnul päris tugev eesnäärmepõletik ja saan antibiootikumravi. PSA oli normis. Minu küsimus aga oleks seoses mulle tehtud munandite ultraheliuuringuga. Seal avastati mõlema munandi difuusne mikrokaltsifitseerumine. Varem mulle munandite ultraheli polnud tehtud. Mõlemad munandid ise on katsumisel siledad, paremas munandis on ainult munandimanus allpool suurem kui vasemas, aga selle kohta ultraheli vastust ei olnud või vähemalt arst ei öelnud mulle seda. Ka arst munandite komplemisel ei leidnud vist, et midagi oleks halvasti.
Minu raviarst ei osanud vastata mu küsimusele, millest see mikrokaltsifitseerumine on põhjustatud või millele see võib viidata. Kahe kuu pärast eesnäärmepõletiku järelkontrollis pidi tehtama uus ultraheliuuring ja võetama ka munandinäitajad verest.
Kas Teie oskate öelda, millest see mikrokaltsifitseerumine võib olla tekkinud või millele see võib viidata. Kas see vajab ravi? Kas äkki pole tegemist kiiremat sekkumist vajava probleemiga kui 2 kuud?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tegemist on munandi arengulise häirega. Täpset põhjust ei teata. Seondub sageli optimaalsest madalama sperma kvaliteediga ja munandit reguleerivate hormoonide tasakaaluhäirega (kas need uuringud on tehtud?!). Munandi mikrokaltsifikaadid on seotud kaudselt ka tavalisest suurema munandivähi tekke/leiu riskiga. Selline muutus vajab regulaarset kontrolli ja just praegu arutame koleegidega, kas mitte juurutada ka Eestis kontroll munandi biopsiat selle leiuga meestel. Kiiret siiski ei ole.