Raskus spermaproovi andmisel 16.05.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.

Meil on järgmine mure. Elu on nii läinud, et lapsi meil kummalgi ei ole (mina olen 40, mees 36). Samas olen oma praeguse partneriga koos olnud kaks aastat ja tõsisemalt „lapsesaamisega“ oleme tegelenud neli viimast kuud. Käisin ka Pelgulinna reproduktiivmeditsiini keskuses ennast kontrollimas (just vanuse tõttu) ja arsti sõnul olid mu analüüsid kõik ilusad. Arst soovitas (just jälle viidates minu vanusele), et võiksime kaaluda ka IVF-i, kuna haigekassa kompenseerib seda vaid naise 41-eluaastani. Arst andis saatekirja ka mehe sperma proovi uuringuks. Sellega tekkis meil probleem. Mees ütles kohe, et ta ei lähe tõenäoliselt haiglas lihtsalt pornoajakirja vaadates „käima“. Pakkusin, et tulen kaasa, aga läks, nagu ta arvas. Analüüse vastu võttev tütarlaps ütles, et võime siis selle kodust ka tuua, aga arvestama peab, et see peab jõudma laboratooriumisse tunni jooksul ja seda peab hoidma seni soojas (a la püksivärvli vahel) ja analüüse võetakse esmaspäevast kolmapäevani 8-12-ni. Oleme nüüd hommikuti paar korda proovinud asja ära teha, aga täiesti halenaljakas situatsioon on: mees, kellel ei ole voodis mingeid n.n. „käima mineku“ probleeme, ei saa asjaga hakkama, niipea kui teab, et asjasse on segatud valge purk ja sperma tuleb sinna purki lasta. Ta on lihtsalt tüpaažilt natuke vanamoodne. Olen ta praegu lihtsalt rahule jätnud, et talle aega anda. Samas on mul väike hirm, et mis siis, kui see asi ka ajaga ei lahene? Mis saab siis, kui on tõesti vaja teha IVF-i ja mees ei saa sperma andmisega konkreetsel ajal hakkama. On sellel asjal mingit lahendust?

Lugupidamisega,
A.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Lastetuse puhul oleks ikka mõsitlik kompleksed uuringud ära teha. IVF on siiski suhteliselt viimane meetod. Ka mehe kohta ütleb sperma analüüs üksi üsna vähe.
Konkreetse probleemi osas on asi keerulisem. Sunniviisiliselt ja aja peale sellised asjad ei õnnestu tõesti. Minu soovitus oleks asi mõneks nädalaks või kuuks katki jätta. Mees harjub uue situatsiooniga ja küll siis kõik õnnestub. Kunstliku viljastamise ajal on paljud mehed hädas - pole te esimene paar selliste muredega. Küll laheneb!