Eesnäärme põletik ja PSA 23.06.10 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus PSA väärtuse kohta. Minul tuli see 1.53 ng/ml kohta aga analüüsi normiks märgitud <1.4 ng/ml. Kas on põhjust muretsemiseks ja võtta ka uus proov FPSA kohta?
Proovi lasin võtta, kuna paremal munandil munandimanuse lähedal (munandi ülaosas) selline hästi väike tükk. Käisin ka dr. Ausmehe vastuvõtul kuna hirm oli ikka vähi ees suur ning tehti ka ultraheli, mis ei leidnud nagu midagi.Tükk on selline pisike nagu "vinn" ning mingi nurga alt või kuidagi puutudes lööb vahetevahel ka sellise tugeva valu sisse.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Selles vanuses meestel on PSA eesnäärme kahjustuse, mitte vähi näitajaks. Vähi suhtes tasuks muretseda, kui vanus oleks >40! Tsüsti, millest ka oma visiidil rääkisin, teke on suure tõenäosusega tingitud eesnäärmepõletikust, mis halvendab verdeliku dünaamikat munandist ja maundimanusest välja. Peale tekkimist see enamasti enam ära ei kao. Kirjutate, et määratud raviga kaebused taandusid ja tulid parast tagasi - miks te siis kohe peale kordusuuringut vastuvõtule ei tulnud? Eesnäärmepõletiku ravi on sageli üsna pikaajaline protsess ja tulemust saab vaid süsteemselt tegeledes. Kui põletik uuringumaterjalides puudub, siis pole antibiootikumidega midagi teha. Soodustada tuleb eesnäärme tühjenemist ja kasuks tulevad põletikuvastased ained, millel ka turset vähendav toime.
Tugeva valu puhul tuleks välistada selja haigused!