Veenilaiendi operatsioon 26.02.10 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
mul on vasakus munandikotis küllaltki suur veenilaiend (lisatud ka pilt), sooviks selle operatsiooni kohta natuke infot.

Käisin eelmisel aastal dr. Poolametsa vastuvõtul, seoses valutundega parempoolses munandis, kus määrati hulk analüüse, aga kuna kaebused kadusid ära enne, kui jõudsin need analüüsid ära teha, siis tegemata nad jäidki. Kahtlustati põletikku. Muuhulgas sain kinnitust ka veenilaiendi olemasolule vasakus munandikotis.

Veenilaiendit märkasin juba ca kümme aasta tagasi, aga alles hiljuti on ta väga häirivaks muutunud. Vasakpoolne munandikott on mitu cm allpool ja oluliselt suurem kui parempoolne. Laienenud veenid tunduvad olevat ka munandi allosas. Olen täheldanud ka seda, et vasakpoolne munand ise on väiksem kui parempoolne.

Kas veenilaiend võib põhjustada munandi suuruse vähenemist? Millised ohud sellega kaasnevad?

Olen lugenud erinevate operatsioonimeetodite kohta. Millist meetodit Teie kasutate?

Kas peale operatsiooni muutuvad vasakpoolne munand ja munandikott suuruse poolest võrdväärseks parempoolsega?

Kas antud juhul paistab operatsioon näidustatud olevat? Kas operatsioon on tasuline?

Ette tänades,
R.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Munandikoti veenilaiendeid esineb u 20 % meestest. Suuremaid, nagu teil 5% meestel. Ravi vajab suhteliselt väike osa veenilaienditest. Ise saadaksin opile vaid sellised mehed, kel täheldatavad muutused sperma analüüsis ja munandite hormonaalses regulatsioonis. Olulised asjaolud otsuse juures on ka munandite maht ja (mees)suguhormoonide tase. Veenialiend ise valu ei põhjusta, kuid võib võimendada sugutrakti põletike vaevuseid. Seega - esmalt tuleb ära teha vajalikud uuringud ja alles siis saab rääkida operatsiooni näidustusest ja hatata valima meetodeid.
Praegu olete endale asjaga venitamisega lihtsalt psüholoogilise probleemi tekitanud.
Edu soovides
Margus Punab