Andropaus? 11.12.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma mehe tervise pärast. Ta on 42 aastane. Abiellusime aasta tagasi ja plaane tehes unistasime ka ühisest lapsest. Kuna ka "käimise" ajal me ei üritanud kuidagi rasedusest hoiduda, aga midagi ei juhtunud, käisime mõlemad igaks juhuks ka uuringutel. Minul ei leitud midagi viga olevat, mehe spermaanalüüsi vastused olid rahuldavad. Tegime mõlemad läbi ka ureoplasma ravi ..... ja nüüd ei ole mehel olnud ÜHTEGI SEEMNEPURSETalates juuli algusest. See on VIIS KUUD!!!
Muudest andropausi tunnustest esineb higistamine(järsku rahuolekus kattub üleni higiga) ja väsimus(ise naljatab, et tal on vist talveune aeg).
Suguühtes oleme 3-5 korda nädalas. Erektsioon tekib hästi, vahest on probleemi erektsiooni püsimisega.
- Kas see võib olla andropaus või hoopis hüpogonadism? Kas vara ei ole?
- Kus saaks määrata testosterooni taset seerumis?
- Kas põhjus võib olla ka vaid psüühikas? Hirm isaduse ees? Hirm suure vastutuse ees, mis seotud isaks saamisega?
- Kas viimase kahe aastaga lisandunud 20 lisakilo(lõpetas igapäevase jõusaalis käimise) võivad ka põhjustada seemnepursete lõppemise?
- Suitsetab 1 paki päevas (suitsetamistaaz 25 aastat, varem suitsetas rohkem!)
- Alkoholi ta ei tarvita.
- Tööl olles tuleb palju liikuda, aga trennis praegu üldse ei käi.
Mehel on üks 21 aastane tütar. Vahepeal ei ole tema partneritel rasedusi olnud(minu teada).
Meie kooselu alguses oli samuti seemnepurskeid harva: 1-3 korda kuus, kuigi suguühe toimus pea iga päev(vahel isegi mitu korda päevas).
Kas olemas mingi vitamiinikompleks või toidulisand (Antioküdantravi?), mis aitaks?
Loodan, et leiate kiirel jõuluajal aega vastamiseks!
Ette tänulik,
Inga

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Andropaus ongi hilisalgusega hüpogonadism. Tunnused on tõesti sellele haigusele/seisundile iseloomulikud. Lisandunud kaal lisab riske. Kui pole rasestunud, siis tuleks mehel ikkagi korralikud uuringud läbi teha, mitte jääda vaid üsna kaudset infot andva lihtsa sperma analüüsi tasandile. Uuringukomplesi kuuluvad alati ka hormoonid, nende hulgas on alati ka testosteroon.
Külastage korralikku meestearsti!
Edu soovides
Margus Punab