Eesnäärmeprobleem? 21.04.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Olen 27-aastane mees.

Hetkel on üheks probleemiks see, et tunnen, et urineerimisel ei suuda kusepõit päris tühjaks lasta ja on pakitsus kubemes. Lisaks on probleeme joa lahti saamisega - vajab lisakontsentreerumist. Vahel on urineerides olnud nii, et kui on õnnestunud kõik lihased lõdvestada (tavaliselt potil istudes), siis olen saanud täiendava koguse kust põiest välja lasta (see kogus, mis esimesest korrast alles jäi). Probleem on kestnud ca 2-3 aastat. Urineerimise sagedusega probleeme pole (2-4 korda päevas), seejuures öösiti üles ei aja. Urineerimise ajal (just alguses) on viimasel ajal aeg-ajalt olnud kerge "jõnkaskas" (katkendlik juga), mis toimub mu tahtest sõltumata.

Mõned aastad (hinnanguliselt 5-6) tagasi tegi mulle muret valu pärasooles. See tabas äkitselt ja suvalisel hetkel (kestis mõnest sekundist minuti-paarini). Valu kadus iga kord sama äkitselt kui tuligi, tuli vaid kõhu-tuharalihased kõvasti kokku suruda. Sagedus oli ebaregulaarne (võis kuluda päevi probleemideta, vahel aga mitu korda päevas). Alati esines valu (pärasoole sees) aga kõva-tahke väljaheite tegemisel. Antud probleem on viimase aasta-paari jooksul iseenesest kadunud ja ma ei mäleta, et oleks kordunud. Kuna see mingeid muid komplikatsioone ei tekitanud, arsti poole ma ei pöördunud.

Seksimise ajal olen korduvalt kogenud kiiret ejakulatsiooni (minut-paar pärast vahekorra algust; ise seemnepurset ei ole olnud suuteline kuidagi kontrollima).

Alates vanusest 17-18 olen kogenud pidevat ja mitte kuhugi kaduvat väsimustunnet. Algselt ei pööranud ma sellele erilist tähelepanu. Aastate on asi pidevalt süvenenud. Alguses piisas normaalse enesetunde (=väsimusevaba, värske enesetunde) saavutamiseks mõnest lisa unetunnist või päevasest uinakust. Viimane aasta-paar (praktiliselt igal hommikul) on olnud nii, et pole vahet kui kaua ma magan - 6 tundi või 12 tundi - ikka on selline uimane, segane, magamatuse, väsimuse tunne, justnagu polekski maganud. Selline väsinud, halb enesetunne kestab tavaliselt kogu päeva (varasematel aastatel esines selliseid enesetundeid üksikutel hetkedel, hiljem üksikutel päevadel, praegu praktiliselt iga päev).
Kuna olen pidevalt väsinud, siis olen ka närviline. Kõike toimetusi teen vastikustundega, kiirustades, et saaks aga kaelast ära. Vaba aeg kulub suures osas mittemidagi tegemisele, olesklemisele. Kummaline, aga väsimuse tõttu ei jaksa vahel isegi selgesti mõelda (tööl töösituatsioonides). Kogu elu kulgeb nagu udu sees, minu enda kohalolekuta, justkui kellegi teise osalusel. Vahel ei suuda isegi pilku kontsentreerida ühte punkti. Tihti taban end tundest, et kohe-kohe kaotan hetkeks teadvuse või ehk juba olingi sekundi murdosast määlemärkuseta. Tunnen, et ka mälu on halvenenud, ebakindlust juurde tulnud. Viimastel kuudel olen kogenud, sagedusega ca 1-2 korda nädalas, et süda on paha, kuigi mingit selget põhjust nagu poleks. Aeg-ajalt (paar korda kuus) on teinud lühikest aega (mõni või mõnikümmend minutit) tuima ühtlast valu neerud ja maks, aga valu on alati niisama äkitselt kui tulnud, ka üle läinud.

Viimase 6 aasta jooksul on esinenud südame rütmihäired (keskmiselt korra-paar aastas ja just suvisel perioodil). Esimesel 1-2 aastal kirjutas perearst arütmia vastu Sotahexali (kui nime õigesti mäletan). Üleeelmisel aastal käisin kardioloogi vastuvõtul SA Tartu Ülikooli Kliinikumis, kes midagi ebanormaalset südame töös ei näinud.

Umbes 5-6 aastat tagasi diagnoositi trihhomonoos, mille ravi oli edukas. Kust ma haiguse sain või kui kaua see mul oli olnud, ei oska öelda, kuna seksuaalkogemust tollal veel polnud. Kui oletada, et antud haigus oli aastaid, siis kas ei võiks näiteks olla tekkinud haigusega seoses mingeid tüsistusi, põletikke, mis kestavad praeguseni?

Olen kogu elu olnud sportlike ja tervete eluviisidega (ei suitseta ega ole alkoholi liigtarbija), regulaarselt toituv ja kindlast elurütmist kinni pidav inimene.
Kogu jutt võib tunduda ilmselt imelikuna, sest päris selgeid, silmaga nähtavaid kaebusi ju pole. Ma ei ole inimene, kes iga asja pärast arstile kurtma läheks, kuid ma ei saa siiski rahu, sest miski pole nagu päris õige - ei saa ju olla inimene kogu aeg väsinud.

Kas võib olla tegu eesmäärme probleemiga, eesmäärmevähiga? 5-6 aastat on olnud kätel soolatüügaste sarnased moodustised. Nahaarst on kahel korral mingit salvi määranud ja täpset vastust ei tea temagi - ütleb, et need peaksid kaduma iseenesest ja et õiget ravi tema teada ei olevatki. Aga, olen kuulnud, et soolatüügaste-sarnased moodustised võivad tekkida viirusnakkusest (nt. papilloomviirus), mis esinevat sageli ka inimestel, kes põevad vähktõbe.

Millest või kust võiks alustada vastuste otsimisega? Olen Tartu haigekassa poolt kindlustatud ja sooviksin abi saada kah Tartu piirkonnas.

Igal juhul tahaksin kontrollida ennast vähi suhtes. Kas või juba sellepärast, et suguvõsas on juba esinenud surmaga lõppenud vähijuhtumeid. Kuidas võiks onkoloogi vastuvõtule saada (kas pere- või eriarsti suunamisel või otse pöördudes)? Kas oleks põhjust pöörduda meestearsti-uroloogi poole?

Aitäh!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Muresid on palju ja internetis neid kindlasti ära ei lahenda. Eesnäärmega on teil probleeme, kuid kindlasti pole põhjuseks eesnäärme vähk. Alustage meestearsti visiidist.
Edu soovides
Margus Punab