Spermogramm 10.04.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere Dr Punab!
Nagu paljusid eelnevaid küsijaid, huvitab ka mind minu abikaasa spermogramm. Oleme proovinud rasestuda 1,5 aastat. Kohe esimesel kuul jäin rasedaks, mis oli emakaväline (sain methotrexati). Hilisemal laparoskoopial midagi ei leitud (munajuhad läbitavad, munasarjad välisel vaatlusel korras), muud analüüsid samuti korras.
Mehe spermaanalüüs tundub samuti korras olevat, kuid igaks juhuks kirjutan Teile Nova Vita kliinikus tehtud tulemused:
1. Seemnevedeliku ruumala - 1 ml.
2. Seemnerakkude konts - 95 milj/ml
3. A seemnerakud (kiiresti) - 26%
4. B seemnerakud (mõõdukalt) - 38%
5. Seemnerakkude morfoloogia - 5% normaalse väliskujuga seemnerakke
6. Ümarrakkude konts - 0,9 milj/ml
7. Reaktiivsete hapnikuühendite produktsioon - 472,9 mV.

Kas need tulemused on head? Minu naistearst ütles, et on. Samas loen normidest, et seemnerakkude ruumala võiks olla 2 ml. Sellega seoses tekkis mul küsimus, millele tahaksin meestearsti arvamust: kas vahekordade tihedusest sõltub seemerakkude küpsemine ja rasedaks jäämine? Nimelt on meie suguelu väga aktiivne, kuna sobime väga hästi ja oleme vahekorras mitu korda päevas. Kuna vahekorras on paarid täpselt nii palju ja tihti, kui nad seda soovivad, ei ole mul kordagi tulnud mõttesse, et see võib olla üks võimalik põhjus, miks ma pole uuesti rasedaks jäänud. Paar päeva tagasi oma günekoloogiga konsulteerides soovitas ta vahekordi vähendada kahe korrani nädalas (meie jaoks on selline muutus suhteliselt äkkiline ja raske) - kas ka Teie arvamus on sama?

Ette tänades,
M.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ka mina pean tüüpiliselt vastama, et kahjuks ei saa me vaid sperma analüüsi põhjal hinnata mehe viljakust vaid näeme hoopis mehe sugutrakti funktsionaalset seisundit. Antud juhul on siin olemas vähemalt üks oluline kõrvalekalle - madal sperma maht, mis võib viidata eesnäärme, seemnepõiekeste kehvapoolsele funktsioonile, aga põhjuseid võib olla veel mitmeid teisi. Puudu on meie arvates mitmed vajalikud testid - MAR test, funktsiooni test ja IL-6. Soovitan siiski tulla uuringutele Meestekliinikusse. Komplekses uuringus peaks olema tehtud läbivaatus, hormoonuuring, tervise- ja elu analüüs ja laiendatud sperma analüüs.
Vahekordade optimaalne sagedus on ülimalt individuaalne. Väikese munandimahuga hiinlastel soovitatakse ejakuleeruda vaid paar korda kuus. Keskmine eestlane võib endale õnneks siiski veidi enam lubada. Võimalik, et madal sperma maht on tingitud (liig)sagedasest seksist. Targemat nõu saan anda siiski vaid meest ennast nähes.
Edu soovides
Margus Punab