Spermiogramm 28.12.06 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Oleme abikaasaga üritanud last saada nüüdseks juba 2 aastat(mehel on 13.a poeg ja hilisemast ajast veel üks ,,apsakas"). Mina olen igatpidi uuritud(ilma serophene tablettideta munarakud ei valmi,viimaste uh andmete põhjal olid nii folliiklid kui ka limaskest sellised,nagu peaks, kontrastaine uuringul käinud, munajuhad läbitavad). Kevadel saime mehega mõlemad ab ravi,kuna mul avastati ureaplasma. Saime mõlemad sellest lahti. Augusti lõpus,kui mees käis põletike proovi Hiiul andmas,siis leiti klamüüdia, muud proovid olid negatiivsed. Saime mõlemad taas ab ravi ja septembri lõpul olid analüüsid ,,puhtad". Detsembri alguses käis mees Gonsiori tn. andmas sperma analüüsi ja tulemused olid järgmised:
Sperma maht 3ml
viskoossus: -
Spermatosoide 0,6
Koguarv 1,8 milj.
Ümarrakke 0,3 milj
Liikuvus: A-0%
B-3%
C-12%
D-85%
Morfoloogia (käsitsi juurde kirjutatud:loetud 20 sp)
normaalseid 0%
pea defekt 20%
Keskosa defekt 15%
Sabadefekt 8%
Arenguvead 0%
TZI indeks 215
Tsütoloogiline analüüs (juurde kirjutatud:50 r. baasil?
Spermatogeneesi rakud 32%
neutrofiilid 8%
Monotsüüdid/makrofaagid 6%
Tuumata rakud 54%
Sellised andmed siis lugesin välja. Selliste andmetega loomulikul teel rasestumine on vist välistatud?
Kas tulemusi võib halvendada äsjaravitud klamüüdia, proovi andmisele eelnenud 2 suurt sünnipäeva, suitsetamine, mehe kokakoola lembus ja psoriaas,mis ka peenisel on? Märgiksin ära ka veel selle,et kui muidul ei tuleks vahekord 2 korda päevas kõne allagi,siis proovi andmise päeva õhtul oli mees suuteline ka ,,teiseks korraks" ja seda seemnepurskega.
Mees sai praegu antioksüdantravi vitamiinide näol,kuid kahjuks ei mäleta,et oleks öeldud,kui kaua seda tegema peab?? Veebruaris läheb andma uut proovi, juurde tehakse veel hormoonanalüüs verest ja spermast põletiku lisatest.
Oskate äkki nende näitude põhjal öelda,kas on lootust olukorra paranemisele ja kas selliste näitajate põhjal kehaväline viljastamine on võimalik?
Vastust ootama jäädes ja ilusat algavat uut aastat soovides

Merle

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Mehe viljakuse prognoosi hindamisel on sperma analüüsist märksa olulisemad munandite mahu ja hormoonide väärtused. Sperma analüüsi mõjutavad liiga paljud erinevad tegurid ja seetõttu ei saa ka ühe, sageli isegi kahe analüüsi alusel kaugeleulatuvaid järeldusi teha. Antud juhul on tegemist tõesti väga halva analüüsi tulemusega. Kindlasti soovitati teie mehel ravi foonil teha teine sperma analüüs. Mina soovitan oma patsientidel enamasti analüüs teha kas ühe või harvem ka kahe kuu pärast nii, et võetakse veel viimaseid päeavi väljakirjutatud ravimeid. Klamüüdia, ülemäärasne pidutsemine, suitsetamine on kõik võimalikud mehe viljakust mõjutavad tegurid.
Edu soovides
Margus Punab