Suitsetamine, viljatus, eesnäärmepõletik. 04.10.06 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere dr. Punab. Meie sooviks on saada perre järelkasvu, siiani pole see õnnestunud (umbes aasta juba üritatud). Käidud on ka kontrollis, minul (naisel) olukord selline: ravitud koos partneriga nii ureoplasmat kui bakteriaalset vaginoosi korduvalt, homme seisab ees laparoskoopia (parteri arsti aoovitusel, minu arst seda vajalikuks esialgu ei pidanud). Mehel sperma nt halvad, liikuvus madal, arsti sõnul oleks siiski võimalik ka loomulikul teel rasestuda. Siiani saanud Vasoniti ja erinevaid vitamiine. Kuna spermaanalüüsis ka põletiku näitajad, sooritati ka Nykklitest, mille tulemusi veel ei tea.
Mure aga sellest, et tundub nagu partneri arst (käime seal koos) ei räägi päris selgelt kõigest, et mitte meile suuremat stressi põhjustada, mida niigi põen, nutan pidevalt ja ei taha väikeste lastega kokku puutuda,kuigi olen varem alati meeledi lastega aega veelnud. Partneri sõnul olen ka teda sellega tüüdanud ja tema mind lohutada ei taha, ei oska. Tean, et pean stressiga võitlema kuid kui suur osa on aga sellel viljatusravi õnnestumisega. Teine mure on partneri suitsetamine, varem (enne ravi alustamist) suitsetas ta üle paki päevas, nüüd kolm kuud umbes pole aga praktiliselt suitsetanud, kuid kuna ta siiani pole ravi tulemusi näinu (näitajad siiani kehvad) otsustas ta uuesti suitsetama hakkata, sest keegi pealeminu pole talle öelnud et see mõjutab viljatust. Kui suur osa on viljatuse ravis (ja ka eesnäärmepõletiku ravis kui see peaks ilmnema) suitsetamisel? vastust oodates...

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Lastetuse uuringud ja ka ravi on pikaajaline protsess ning sageli tõesti ka kogu perele vägagai närvesööv. Teiselt poolt usun, et ühiselt eesnärgi nimel pingutamine ja probleemide lahendamine liidab teid perekonnana senisest märksa tugevamaks. Ilma teineteist toetamata on edu raske saavutada.
Põletikud perekonnas on, nagu ka teie juht kinnitab, väga oluliseks viljatuse põhjuseks. Alati peab üheaegselt ravima nii meest kui ka naist. Lõpplikud raviotsused sõltuvad siiski eelkõige teie laporoskoopia tulemustest. Kui seal on kõik normipärane, siis tasub mehe parandamiseks maksimaalselt panustada. Suitsetamine on oluline mehe viljakust kahjustav tegur ja usun, et teie mehe arst (uuringute skeemi järgi arvan, et dr. Poolamets) on sellest mehele kindlasti ka kõnelenud.
Edu soovides
Margus Punab