eesnäärme op.-i-järgselt? 22.07.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Minu vanus on 56. Paar-kolm aastat tagasi tekkisid imelikud vaevused - urineerimisvajaduse tekkega kaasnes mõnikord (nt. saunas või mujal, kus ei olnud võimalik hädast viivitamatult vabaneda) äkiline tugev valuhoog kas vasakul või paremal pool alakehas, mis silme eest kuni pooleks tunniks mustaks võttis. Tänavu talvel jõudsin lõpuks uroloogi ette, kes leidis vasakult poolt songa ja diagnoosis lisaks ka eesnäärme mõningase suurenemise ja selle põletiku. Kolm kuud tagasi tehti mulle üheaegselt nii songa kui ka eesnäärme op. Vahetult enne op.-i tegin läbi antibiootikumiravi.
Op-i-järgne taastumine on läinud aeglaselt, kuna pärast op.-i leiti stafülokoki-põletik ja neelasin veel ~ kuu aega antibioootikume. Haigusleht lõpetati ~2 kuud pärast op.-i ära ja jätkuvate ootamatute püksimärgamiste tõttu tuli hakata tööl käima hügieenisidemeid kasutades. Mingit järelravi ei määratud. Tänavuselt Maamessilt leidsin ühe eesti proviisori poolt 17 ürdist koostatud segu ravimteeks prostatiidi korral. Olen seda kuu aega pruukinud. Ei tea kas ravimtee mõjul, või selle mõjusse uskumise väel, või lihtsalt op.-ijärgse loomuliku taastumisega on enesetunne vähehaaval siiski paranenud, kuigi väikeste ootamatute püksimärgamiste vastu pean jätkuvalt hügieenisidemeid edasi kasutama.
Op.-i järel hoiatas arst, et füüsilise tööga ja seksiga tuleb ettevaatlik olla. Jäi ebaselgeks - kui kaua ja kui ettevaatlik peab olema. Füüsilise tööga tegin ilmselt küll endale liiga, kuid arsti teist hoiatust järgides olen kogu op.-i-järgse aja (nüüdseks - kolm kuud) "paastunud" ja naisest eemale hoidunud. Tahaks juba paastu lõpetada. Kuna enesetunne näitab, et op.-ist tasapisi paranen, siis kontrollisin hiljuti ettevaatlikult enda op.-i-järgset sex-seisundit (ilma partnerita). Akti lõpp tegi eesnäärmele valu ja ehmatas see, et ejakulatsiooni enam üldse ei tekkinudki. Valulikkus sunnib arsti hoiatust järgides edasi paastuma.
Milles asi? Kas op.-il lõigati midagi, või liiga palju, ära? Kas op.-i-eelne seisund on veel mingil määral taastatav või lasksin ühe olulisema osa oma "elurõõmudest" op.-il välja lõigata?
Kui kaua peaksin veel edasi "paastuma"? Mida veel järelraviks soovitate?
Millest peaksin edaspidi hoiduma või kuidas peaksin eluviisid seadma?
Kas peaksin selle haiguse suhtes oma tervist edaspidi regulaarselt ja perioodiliselt kontrollima või
võin loota, et selle ühe op.-iga on eesnäärmega seotud tervisemured murtud?
Loodan Teie nõuannetele ja soovitustele ning tänan Teid ette.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt pean ütlema, et kõik need küsimused oleks kõige tulusam esitada teid opereerinud uroloogile - õieti peaksid need teemad olema käsitletud juba enne oppi. Siiski püüan vastata.
Operatsioonijärgset paranemist on arvatavasti seganud peaasjalikult just kaasuv eesnäärme põletik. Kui siiski on juba opp tehtud, siis tuleb siin leida võimalusi põletiku kontrolli all hoidmiseks. Maarohud on siin head - eriti väikeseõieline pajulill. Oma prostatiiti põdevatele patsientidele olen soovitanud Prostamiini tablette, mis erinevalt laialt reklaamitud preparaadist sisaldavad ka eesnäärme funktsioneerimist parandavaid aineid.
Pidamatuse hood on seotud põletiku ja põie ärritusega. Kui mure suur, siis on selle probleemi lahendamiseks olemas väga tõhusad tabletid (siiski suhteliselt kallid). Kindlasti annab siin ka aeg leevendust.
Seksuaalpoole pealt esineb teil selle operatsiooni puhul reeglipäraselt tekkiv retrograadne seemnepurse - kuna eesnääre osaliselt puudub, siis ei suunata spermat enam mitte väljapoole vaid see satub hoopis põide. Kui just last ei soovi, siis ei tasu sellest probleemi teha - näib et kõik muu erektsioon ja orgasmivõime on korras. Esimeste seemnepursete valulikkus on samuti loomulik nähe ja taandub tavaliselt mõne seksuaalakti järel.
Arvatavalt tehti teile operatsioon kusiti kaudu. Seda tüüpi opi käigus ei eemaldata kogu eesnäärme kudet - seetõttu peaksite kindlasti ka edaspidi käima kord aastas perearsti, meestearsti või uroloogi juures eesnäärme kontrollis. Sellise kontrolli ajal peaks arst tegema eesnäärme kontrolli sõrmega ja PSA testi.
Edu soovides
Margus Punab