Lapse planeerimine 20.07.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
planeerime elukaaslasega lapse saamist - oleme vahekorras ca üle päeva.
Küsimus seoses Xanaxi tarvitamisega. Seoses pingelisemate perioodidega tööl tarvitan aeg-ajalt xanax tablette ca 2-4 tabletti päevas (mitte iga päev, kuid ca 1 x nädalas, kui on avalikud esinemised vms). Kas selle mõjul võib langeda sperma kvaliteet ja viljastumise tõenäosus? Kas xanaxit tarvitades võib olla mingisugust halba mõju lootele ja tulevase lapse tervisele? Kas vahekorrapäeval tohib üldse tabletti võtta või ei tohi seda kindlasti teha ka mingi aeg enne vahekorda.

Küsimus ka alkoholi kohta - kas mõõdukas alkoholikogus ei ole keelatud lapse planeerimise juures? Kui sünnipäeval on tarvitatud mõned klaasid veini, kas siis ei ole soovitav partneriga vahekorras olla?
Üldjuhul tarbin alkoholi mõõdukalt!

Aitäh vastamast!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Xanaxil minu teadmist mööda otsest mehe viljakust pärssivat toimet ei ole. Usun, et negatiivne ei ole niivõrd Xanaxi kasutamine, kuivõrd tugev stress, mis sunnib ravimit kasutama. Samas, kuna kasutate ravimit ajuti suhteliselt suurtes doosides ei saa välistada negatiivset mõju lootele - näiteks raseduse esimesel trimestril seda ravimit väärarengute riski tõttu naistel kasutada ei soovitata. Ehk tasuks teil konsulteerida mõne hea psühholoogiga, kes oskab kindlasti leida teie esinemisärevusele mõne pehmema/loomulikuma lahendustee.
Mõõdukas alkoholi tarbimine ei mõjuta mehe viljakust ja pole ka ohuks lootele.
Edu soovides
Margus Punab