Areng.. 10.04.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere, ma olen 15 aastane poiss ja lugu on selline, et ma näen välja nagu mingi 12-13 aastane. Pole veel häälemurret olnud ja ega seda kasvu ka palju pole (165cm, vanemad on 175 ja 185cm). Vinne on tulnud näkku ainult mõni. Märgadest unenägudest nii palju, et pool aastat tagasi oli esimene ja ainukene märg unenägu. Võibolla on isegi rohkem olnud ja ma pole tähele pannud? Väiksemad vuntsid on tulnud ja karvad kaenla alla ning see on kõik.
Klassis on ka veel üks poiss kes on sama pikk ja tal ei tundu ka häälemurret veel ära olnud olevat.

On see kõik normaalne?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pubertedi algusaeg võib tõesti olla väga erinev. Kui siiski 16. eluaastaks olulisi nihkeid pole olnud või erinevused klassikaaslastega veelgi süvenevad, siis tasuks konsulteerida meeste arengu spetsialistiga. Soovitan prof. Tillmanni Tartu Ülikooli Lastekliinikus.
Edu soovides
Margus Punab