eesnäärme põletik mehel 05.07.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
minu mees käis teie vastuvõtul, analüüsid näitasid eesnäärme põletikku, kirjutasite ravi. Ravi ajal soovitasite hoiduda vahekorrast ja lasta ka naisel ennast arsti juures kontrollida. Kuna oleme juba ammu last planeerinud, siis on mind risti põiki läbi uuritud, mingeid põletikke ega haigusi ei ole, endal ka mingeid kaebusi (peale vahel välja lööva seene) pole olnud. Mida ma nüüd peaksin kontrollida laskma? Kas ma peaksin näiteks kõikidele haigustele uuesti analüüsid tegema (viimased tehti aasta tagasi ja olid korras)? Minu loogika ütleb, et kui me peaks teie sõnade kohaselt vahekorrast hoiduma, siis on oht levitada mingit nakkust...? Samas, mingeid haiguste analüüse te mehel praegu teha ei lasknud.
Tänades

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kindlasti ei soovita ma kellelegi prostatiidi ravi ajal vahekorrast hoiduda.
Otse vastupidi - soovitan kõigile parema ravi tulemuse saavutamiseks maksimaalselt aktiivset suguelu ... aga kindlasti peab kasutama preservatiivi.
Suguhaigused ja põletik sugutraktis võivad olla seotud, kuid ei ole kindlasti kattuvad mõisted. Prostatiit on iseseisev haigus mille käivitavaks teguriks võib umbes 20-30% juhtudele pidada suguhaigust, enamasti klamüüdiat või ureaplasmat. Paljudel juhtudel on prostatiidi põhjuseks ka naise kroonilised tupe põletikud. Õigemini ei oska me sellisel juhul täpselt öelda kumb pool on põhjuseks, aga sageli kulgevad need haigused kõrvuti ja ainult ühe osapoole ravimine siin mingit tulemust enamasti ei anna.
Teie peaksite laskma ennast uurida sugutrakti põletiku suhtes - see tähendab et uurima peaks seda ega ei ole tupes või emakakaelas mingit põletikureaktsiooni. Vajadusel tegema läbi ravikuuri.
Mehe prostatiidile vastab naistel sageli pea kaebusteta kulgev ja/või vaid veidi suurenenud voolusena väljenduv kerge või mõõdukas bakteriaalne vaginoos või lihtsalt tupe keskkonna muutus. Põhjuseks ei ole enamasti otsene mikroob vaid seemnepurskega naise organismi sattunud põletikurakud ja keemilised ained, mis võivad põhjustada ärritust.
Edu soovides
Margus Punab