Veenilaiend 23.04.02 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere

Kuidas võib kahjustada tervist munandikoti veenilaiend?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjustus sõltub ühelt poolt veenilaiendi suurusest ja teisalt ka munandite mahust. Suurtele munanditele ei jõua (väike) veenilaiend tavaliselt olulist mõju avaldada. Raskematel juhtudel halveneb eelkõige spermatosoidide küpsemine, hiljem väheneb spermatosoidide produktsioon ja mehe viljakus langeb.

Veenilaiend ei tähenda siiski automaatselt viljatust. Minu uuringud näitasid, et 23% Eesti meestel esineb munandikoti veenilaiend, lastetutel leidsime sama haiguse aga 39%. Seega on tegemist meeste viljatust soodustava haigusega.

Vanemas eas võib veenilaiend mõjutada ka suguhormoonide tootmist, soodustades meestel andropausi teket ja kiirendades vananemist.

Suuremad veenilaiendid võivad vahel põhjustada ka valu munandis.

Edu soovides

Margus Punab