Eesnäärme laienemisega tulenevad valud urineerimisel 12.02.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimuse esitan seoses minu 93.a. isa eesnäärme probleemiga. Probleem ilmnes juba ca 27.a. tagasi. Kahjuks ta midagi ette ei võtnud. Isale tehti 2020 epitsüstoom, kuna uriin ei väljunud loomulikul teel. Epitsüstoom aitab ja uriin väljub ilusti kotti, kuid tuleb ka veidi loomulikul teel tehes suurt valu. Epitsüstoomi teinud arst PERH-is ütles et tal on eesnäärme laienemine. Kas hea või halb seda ei oska õelda. Kuna inimene on juba 93.a. siis operatsioon on mõeldamatu. Kas on võimalik leevendada valu õigete valuvaigistitega? Kurb on teda kannatamas näha. Isa ise elab Hageri Hooldekodus ja on täie mõistuse juures vanahärra.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ilma inimest ja tema lugu täpsemalt teadmata on siin kahjuks raske aidata.
Valu pole ilmselt tingitud eesnäärme laienemisest.
Esimesena tuleks ikkagi kontrollida, kas epitsüstostoom kenasti töötab. Kui töötab, ei tohiks kusiti kaudu suurt midagi tulla.
Kui on valu, siis igaks juhuks peaks ehk kontrollima ka epitsüstostoomi kateetri otsa paiknemist.

Kahjuks kaugelt siin palju aidata ei saa. Nõu tasuks küsida ikkagi protseduuri teinud uroloogilt ja/või vastavat hooldekodu kureerivalt arstilt/õelt.
Samas, vast võib proovida ka leebemate valuvaigistite toimet. Ka siin saavad aidata hooldekodu med töötajad.