Meessuguhormoonid 03.10.19 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,

Käisin androloogi vastuvõtul ning sain teada, et mul on normaalne testosterooni tase (21 nmol/l) . Samas on mul kõrgemapoolne shbg ja praktiliselt olematu vaba testosteroon 35-116 oli norm vist mul oli 23. Olen umbes 4 aastat oma kaloreid ja makrotoitaineid jälginud , lihast kasvatanud siis jälle rasva põletanud. Hetkel on täiesti arusaadavalt raskem rasva põletada. Östradiool on mul ka alati kõrge olnud kuskil 160. Esineb ka erektsiooniprobleeme vahel ning pidev väsimus. Ma ei saa öelda, et see on sellest, kuid androloog ei oskand mulle üldse midagi öelda, kui küsisin kuidas need näitajad normi saaksin? . Olen varasemalt kasutanud hormoone lihase kasvatuseks, kuid viimasest korrast on möödas üle aasta. Lutiniseeriv ning foolikuid stomuleeriv hormoonid on kõik tip top 5 ja 6 vist olid viimati. Tahaksin teie käedt teada, kas Eestis leidub mõni pädev arst mulle abi andmast kuidas normi saada östradiool ja shbg, et korda saada oma hormonaalne balanss. Usas vist vahel määratakse isegi hormonaalteraapia koos gonadropiini ja aromatiseerimise inhobiitoriga. Ma ei ürita siit otseselt seda saada, aga ma tahalsin oma murele lihtsalt lahendust saada, sest kehaline välimus on mu jaoks oluline. Tean ,et on ka olemas selline ravim nagu proviron, mis samuti shbg alandab ja seeläbi suurendab vaba testosterooni, kuid selle pikaajalise lasutamise tagajärgi ma i tea. Kas oskate mind aidata või suunata, sest hetkel jäin lihtsalt ilma abita. Öeldi, et sul on ülimadal vaba testosteroon ja nägemist pmts.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esiteks - Teil ei ole vaba testosteroon ülimadal. Vaba androgeeni indeks ületähtsustab SHBG kõrget taset. Kui vaadelda testosterooni ja kusutada Vermeuleni valemit, siis on kõik suhteliselt korras. Seda, et organismil pole tegelikku defitsiiti näitab ka LH normaalne tase. Siin peaks muidugi teadma ka kehaehitsue iseärasusi ja eelkõige rasva% kehas. Päriselt ei välista muidugi teisi mõjureid. Varasem anaboolsete steroidide tarvitamine viib paljudel meestel nihkesse ka androgeeni retseptori tundlikuse. Muutuda võib hüpotaalamuse-hüpofüüsi regulatsioon. Keha kaitseks ülemäärase välise testosterooni eest võib tekkida väga kõrge SHBG tase. Östadiooli ma ses kontekstis unustaksin ära. Lisaks peaks üle vaatama kilpnäärme funktsiooni.
Näen kirjast, et on väga suur tahtmine väliste hormoonidega jätkata. Iga inimene vastutab oma keha eest ise, aga oleks kasulik aru saada, et juhul kui probleemid on juba täna olemas, siis samamoodi jätkates Te neid probleeme võimendate ajas. Selleks, et sisulisi soovitusi anda, peaksime kohtuma arstikabinetis.