Probleem spermaga 10.05.19 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! juba 2 aastat püüame naisega last saada. Alates
november käin meestearsti vastuvõtul. Olen saanud korduvalt põletikuravi. Diagnoosiks on pandud Meheinfertiilsus e -sigimatus. Märtsis kirjutas arst raviks nabumetoon`i. Milline on sperma seis Teie arvates nende kolme analüüsi põhjal, millised on Teie soovitused?
Uuringutulemused jaanuar 2019a. Abstinentsi kestus 2p
Sperma viskoossus 2.0
Sperma mikroskoopia Ümarrakud 1.00
Tuumaga rakud % 54.0
Neutrofiilid % 40.0
Neurtofiilid 0.4
Monotsüüdid % 0.0
Tuumata rakud % 6.0
Bakterid Mõõdukalt
Spermatosoidide koguarv ejakulaadis 25.2
Sperma kogus 0.9
Spermatosoidid 28.00
Spermatosoidide liikuvuse paneel Edasi liikuvad spermatosoidid % 0.0
Kohapeal liikuvad spermatosoidid % 5.0
Liikumatud spermatosoidid % 95.0
Spermatosoidide morfoloogia paneel Normaalsed spermatosoidid % 12.0
Peadefektiga spermatosoidid % 81.0
Keskosa defektiga spermatosoidid % 30.0
Sabadefektiga spermatosoidid % 4.0
Arenguvigadega spermatosoidid % 15.0
TZ indeks 1.5
Eosiinitest 67.0
Autoimmuunreaktsiooni paneel spermas Mar IgG test
IL-6 50.9
Uuringute tulemus märts 2019
Analüüs LOINC järgi Parameeter LOINC järgi Tulemus Referentsväärtus/ otsustuspiirid ja ühik Proovimaterjal Kommentaar Kuva proovimaterjalid
Abstinentsi kestus 3p
Sperma viskoossus <2.0
Sperma mikroskoopia Ümarrakud 5.50
Tuumaga rakud % 62.0
Neutrofiilid % 19.0
Neurtofiilid 1.0
Monotsüüdid % 0.0
Tuumata rakud % 19.0
Bakterid Rohke
Spermatosoidide koguarv ejakulaadis 134.4
Sperma kogus 1.4
Spermatosoidid 96.00
Spermatosoidide liikuvuse paneel Edasi liikuvad spermatosoidid % 33.0
Kohapeal liikuvad spermatosoidid % 7.0
Liikumatud spermatosoidid % 60.0
Spermatosoidide morfoloogia paneel Normaalsed spermatosoidid % 10.0
Peadefektiga spermatosoidid % 78.0
Keskosa defektiga spermatosoidid % 36.0
Sabadefektiga spermatosoidid % 13.0
Arenguvigadega spermatosoidid % 10.0
TZ indeks 1.5
Eosiinitest 58.0
Autoimmuunreaktsiooni paneel spermas Mar IgG test 35%
IL-6 43.2
Uuringute tulemused 10.05.
Abstinentsi kestus 2p
Sperma viskoossus 3.0
Sperma mikroskoopia Ümarrakud 0.50
Tuumaga rakud % 44.0
Neutrofiilid % 33.0
Neurtofiilid 0.2
Monotsüüdid % 0.0
Tuumata rakud % 23.0
Bakterid Rohke
Spermatosoidide koguarv ejakulaadis 36.0 Sperma -
Sperma kogus 1.8
Spermatosoidid 20.00
Spermatosoidide liikuvuse paneel Edasi liikuvad spermatosoidid % 10.0
Kohapeal liikuvad spermatosoidid % 9.0
Liikumatud spermatosoidid % 81.0
Spermatosoidide morfoloogia paneel Normaalsed spermatosoidid % 3.0
Peadefektiga spermatosoidid % 77.0
Keskosa defektiga spermatosoidid % 38.0
Sabadefektiga spermatosoidid % 12.0
Arenguvigadega spermatosoidid % 10.0
TZ indeks 1.4
Eosiinitest 33.0
Autoimmuunreaktsiooni paneel spermas Mar IgG test 0%
IL-6 28.7

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Olen siin väga mitmel korral öelnud, et sperma analüüs on kõige muutuvam suurus viljakuse uuringute kontekstis ja üksi selle põhjal miskit tarka otsust öelda ei saagi. Ka mitte nende kolme analüüsi alusel. Ilmselt on teine enalüüs tehtud ka veidi erinevat analüüsitehnikat kasutavas laboris? Analüüsidest loen välja võimaliku sugutrakti põletiku ja liikuvushäire, sperme ka veidi vähevõitu.
Suure tõenäosusega on siin üheks mehepoolse probleemi põhjuseks sugutrakti (eesnäärme?) põletik. Selle täpsustamiseks peaks tegema kindlasti ka eesnäärme sekreedi uuringud. Sperma mahtu ja liikuvust võib mõjutada ka meessuguhormoonide madalam tase. Viljatusuuring on kõige kompleksem meestahaiguste seas, sest põhjuseid võib olla kümneid. Mõistliku hinnangu saab anda vaid siis, kui olemas on täismahus uuringud. Kui soovite teist arvamust, siis tasuks vastuvõtule tulla. Kirja teel neid muresid ei lahenda.