Näidustused TURP operatsiooniks 02.05.19 / Meestearst

Külastaja küsib:

Olen umbes 8 aastat saanud ravi eesnäärme suurenemise leevendamiseks (alfuzosiin). Põhiline kaebus oli kusejoa nõrkus. Umbes 1,5 aastat tagasi lisandusid ka vaevused alakõhus ja diagnoositi krooniline põletik (PSA tõusis 3-ni). Selle ägenemised on olnud sügiseti ja kestnud kevadeni välja. Olen saanud ka ravi antibiootikumide vms näol. Kuigi põletikuravi on toonud leevendust, esinevad siiski episoodid (umbes kord kuus pikkusega mõni päev kuni nädal) kus kusemine on raskendatud või mõnikord hommikuti lausa võimatu. Androloog kirjutas välja Combodart'i, mida olen võtnud umbes 2 kuud. Öeldud on et selle mõju hakkab alles 6-st kuni 12-st kuust seega hetkel ei oska selle rohu mõju hinnata. Olen rääkinud ka uroloogiga, kes ütleb et tuleb kindlasti teha TURP operatsioon muidu põielihased nõrgenevad.
Olen aru saanud et ägenemisperioodil nii füüsiline pingutus (sport) kui ka seksuaalakt soodustavad olukorra halvenemist, kahju oleks neist asjadest loobuda :-)
Hetkel on olukord rahuldav, st. kusemine toimub ilma suurema pingutuseta ja vaevusi alakõhus peaaegu ei esine.
Küsimus: kui kaua võin jätkata tablettidega ehk milliste näidustuste puhul peaksin kindlasti otsustama operatsiooni kasuks?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ise olen lähtunud järgmistest põhimõtetest: operatsiooni peamiseks näidustuseks on ravimitele mittealluv kusemistakistus- kusevool väga nõrk ja püsivalt jääkuriin >200 ml.
Alfusosiin on kusemistakistust leevendavatest ravimitest kõige nõrgem. Combodartis on üheks komponendiks tugevuselt järgmine - tamsulosiin - selle mõju tuleb koheselt. Teise komponendi - dutasteriidi mõju umbes 6 kuu jooksul. Olemas on ka veel uuem/tugevam preparaat. Põletikuravi tuleb korrektselt teha - kui ütlete, et talvel püsivalt kehvem, siis ilmselt pole ravi olnud piisavalt tõhus.
Kõige tähtsam - kusevool ja jääkuriin. Kuna ma nende uuringute tulemusi ei tea, siis targemat nõu kahjuks anda ei saa.