HPV 26.03.17 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mul diagnoositi jaanuari alguses mõõdukas staadiumis papiloomi viirus nr 16. Praeguseks on tehtud operatsioon ja muundunud rakud eemaldatud.
Mu arst soovitab teha vaktsiini, kuid ma olen lugenud, et emakakaelavähi valtsiin võib olla tervisele ohtlik. Võib tekkida suur väsimus, lihasvalu, migreenid, viljatus jms. Kuidas te kommenteerite sellist arvamust? Kas vaktsiin on kindlasti ohutu ja see tuleks kindlasti teha või kaasneb siiski risk kõrvalnähtudeks?
Küsiksin ka HPV viiruse kohta meeste puhul. Arvatavasti on mu partneril see viirus. Kas seda saab diagnoosida meestel? Ja kas on ka võimalus seda ravida?

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tunnistan ausalt, et minu teadmised HPV vaktsiini osas on puudulikud.
Vaktsineerimine on kõige tõhusam enne kokkupuudet vastava viirusega.
Minul pole piisavat kindlust väita, et peale nakatumist vaktsineerimine teid aitaks. Sama kehtib ka mehe uuringute ja ravi kohta. Viiruse täielik väljaravimine on küsitav. Sellega saab hakkama enamasti inimese organism ise. Ravime me viiruse avaldumisvorme.
Kõige kompetentsem HPV teemal on Eestis dr. Airi Põder. Soovitan temaga nõu pidada.