Testosteroonitaseme tõstmine 06.05.15 / Meestearst

Külastaja küsib:

Poeg (18.a) tegeles jõusaaliga (kaal 85kg) ja oli lihaseline ning tugev. Alates märtsist on tal oma keha ja tervise pärast hirmud (hirmuhood käivad peale). Käime psühholoogiliste probleemidega arstil ning tarvitab ravimeid. Samas poeg on lugenud, et kui tõsta testosterooni taset (mõõdeti ja oli arv 14, ...), siis on võimalik tal nö keha jälle käima saada, sest põhjendab, et kuna lihas kaob ja ta ei jaksa midagi teha, siis sellepärast ka hirmud. Kas saab olla seos psüühiliste probleemide ja testosteroonitaseme vahel? Kas "testosterooniravi" (tõsta taset) on võimalik teha? Kas testosterooni taseme suurendamine võib ka psüühiliste probleemide lahendamisele kaasa aidata?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjutundega pean tõdema, et jõusaali meestel on sedalaadi mured ja hirmud väga sagedased. Tegemist kas omamoodi ajupesuga või teatud kehalist sõltuvust tekitava tegevusega. Testosterooni tase 14 on enam-vähem normaalne. Ei tohiks soodustada ei kehalisi ega ka psühholoogilisi nähte. Probleem võib olla aga selles, et kui varem on tase lisaainetega viidud väga kõrgele, siis võib normaalne füsioloogiline tase tunduda nii psühholoogiliselt kui ka kehaliselt katastroofina.