Oleks vist mõttekas kaaluda sperma külmutamist ? 12.03.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

L.p. dr Punab,

Palun leidke aega anda pädev vastust järgnevale küsimusele.

Lugesin täna delfist artiklit selle kohta, et kõrgemas vanuses meeste puhul (üle 40) on laste soetamise seisukohalt suurenenud risk autismihäirete tekkimiseks ning ka suurem oht erinevate psüühiliste häirete ja õpiraskuste tekkimiseks järglastel.
artikkel ise:
http://perejalaps.delfi.ee/planeerimine/suure-vanusevahega-paaride-lastel-on-rohkem-terviseriske.d?id=68193467
palun lugege !
Olen hetkel 39 aastane kõrgharidusega terve mees. Pole siiani leidnud vastassugupoole partnerit, kellega peret luua.
Paaril eluperioodil on mul esinenud psüühilisi häireid. Siiski pikka aega pole neid mul enam esinenud ja olen hetkel terve ja tugev ja saan hästi elus hakkama.

Viimaste uuringute kohaselt rida teadlasi soovitavad meestel, kes soovivad laste saamist edasi lükata, spermat külmutada.
Külmutatud sperma kvaliteet on vist selles mõttes ainult kehvem, et ülessulatatud spermide liikuvus on aeglasem ja viletsam, AGA DNA KUI SELLINE ON TERVE, ILUS JA RIKKUMATA JU 30. NDATES MEESTEL.
Kas on see nii ? (DNA korras)
Mul on esinenud psüühilisi häireid ja ma soovin et mu lapsed oleksid võimalikult terved.
Ning veel: Kui palju sperma külmutamine võiks maksma minna ?
Praegu 39 aastasena siiski on ju mul risk väiksem geneetiliste haiguste tekkeks järglastel.
PALUN ANDKE MULLE NÕU, KAS MA VÕIKSIN KAALUDA SPERMA KÜLMUTAMIST ?

lugupidamisega,
üks tuntud isik Eestis.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Olen ka ise sel teemal kirjutanud: http://epl.delfi.ee/news/arvamus/margus-punab-miks-ka-mehed-peaks-noorelt-isaks-saama.d?id=64947474
Samas riskid on absoluutarvudes suhteliselt väikesed ja minu arvates võib külmutamine ja sulatamine siiski vananemisprotsessist suuremat mõju avaldada. Hetkel ei soovita ma ennetavat külmutamist välja arvatud juhtudel, kus ees on vähihaiguse raviks määratav keemia ja kiiritusravi.