Kehaline areng 03.07.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Olen juba pikka aega mures oma kehalise arengu pärast. Habemekasv tundub võrreldes eakaaslastega aeglane ning kohati ka hõre (teatud kohtades habe näol ei kasva). Ülejäänud kehal tundub karvkasv aga olevat normaalne. Samuti olen mures ka oma suguelundi arengu pärast. Peenis, munandid ja ka munandikott tunduvad võrreldes eakaaslastega samuti oluliselt väiksemad. Pärast kehalist koormust või vees olekut tõmbavad peenis ja munandikott aga nii kokku, et tundub nagu ma ei olekski puberteediiga läbinud. Võib olla probleem meesuguhormoonide ebapiisavas tasemes. Kas sel juhul oleks võimalik mind veel aidata, s.t kas on veel võimalik selles vanuses, mil puberteediiga on ammu lõppenud, kehalist arengut vastava hormoonraviga parandada?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pildi alusel on tegemist täitsa Ok kehalise arenguga. Põhiprobleemina näen üsna olulist ülekaalu, mis näitab mitterasvunud kehaosad proportsionaalselt väiksemana. Ülekaal võib põhjustada ka meessuguhormoonide taseme langust. Suguelundite väiksemaks tõmbumine külma ja ka stressi mõjul on loomulik, kuid siiski ka individuaalne, protsess. Kirjas loen välja olulise psühholoogilise ebakindluse. Soovitaks alustada meesterarsti uuringutest. Kui füüsiliselt kõik korras, siis ehk toob positiivse läbimurde hoopis hea psühholoog.