Sperma kvaliteet ja selle külmutamine 08.05.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Kirjutan Teile seoses ühe murega/küsimusega, mis on mul viimasel ajal tekkinud.
Loodan Teilt saada pädevat vastust :))
Olen 36 a. kõrgharidusega õpetaja/mees ja siiani vaba ja vallaline, s.t. et mul ei ole tekkinud lähisuhet vastassugupoolega, kuigi olen seda ise väga soovinud ja püüdnud tekitada. Soovin oma elus saada veel terveid lapsi.
Olen Internetist lugenud, et spermadoonoriteks kõlbavad vaid alla 38 a. mehed.
Kas probleem võib olla selles, et selles vanuses võivad olla tekkinud meestel pärilikkusinformatsiooni (DNA) kahjustused, mis võivad negatiivselt edasi kanduda lastele ?
Mis on need tegurid, mis võivad tekitada meestel pärilikkusinformatsiooni kahjustusi ?
Kas DNA kahjustused on meestel tagasipöörduvad/paranevad, sest meestel uuenevad ju seemnerakud kiiresti ?
Kas meestel peaksid olema lapsed muretsetud soovitatavalt enne 38 eluaastat ?
Mis võiksid olla minul (36 a mehel) peamised ohud/tegurid seoses sperma kvaliteediga ?
Kas võiksin kasutada võimalust oma sperma külmutada (materiaalselt oleks see võimalik)
Kas sperma külmutamisel säilib seemnerakkude kvaliteet (peale sulatamist), nii nagu oleks see ikka 36 a. mehe oma, mis sest olen sulatamise hetkel näiteks 40.
Kas meestel tiksub ka bioloogiline kell ?
Loodan teilt saada põhjalikud vastused, arvestades teie head erialatundmist ja tarkust.

A.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Külmutatud spermide kvaliteet on alati halvem, kui värskel. Seega tasub külmutada vaid juhul, kui mingi haiguse või selle ravi mõju tõttu on karta spermide tootmise täielikku kahjustust. Meeste viljakus väheneb üsna aeglaselt. Normaalse eluviisi korral ja kui puuduvad ka munandit kahjustavad haigused on suurem osa mehi viljakad veel ka 60-70 aasta vanusena. Seega külmutamist ma teie poolt esitatud informatsiooni valguses mõistlikuks ei pea. Küll aga võiksite tulla ja oma viljakusnäitajad üle kontrollida. Siis saab teha täpsema otsuse.