PSA vastus 22.02.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Abikaasal on Teie poolt diagnoositud eesnäärme suurenemine mõned aastad tagasi.
Umbes aasta-poolteist tagasi sai perearsti juures PSA testi korratud. Kuna perearst ütles, et vastus oli väga hea, st. vastus mahtus ilusti normi piiresse, siis abikaasa jäi vastusega rahule.
Hiljuti lugesin Meestekliiniku lehelt, et olenemata sellest, PSA näit on ok, tuleb näitu võrrelda eelmise testi vastusega. Perearstil seda ju ei olnud võrdluseks, sest test sai tehtud Teie juures. Nüüd hakkaski mul süda valutama, et äkki peaks neid näitusid võrdlema igaks juhuks. Abikaasa on enamuse ajast välisriigis tööl ja nagu tüüpiline mees, keeldub "pisiasjade"pärast arsti juurde minemast.
Siit ka minu küsimus. Kui ma saadaksin Teile perearstilt saadud vastuse ning abikaasa nime, kas oleksite nõus seda meili teel kommenteerima?
Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Teen väikese tabeli PSA väärtustest mille puhul võib olla üsna rahulik ja järgmise testi peale mõelda alles kuskil 4 aasta pärast. Vanus:
40-49 aastat < 0,7 ng/ml
50-59 aastat < 0,9 ng/ml
60-69 aastat < 1,4 ng/ml
Kirjutatust 2 korda kõrgemate väärtuste puhul tasuks igal juhul kontrolli tulla ja vahepealsete väärtuste puhul on soovitav kontroll kord aastas ja muutuste jägimine.
Selline lugudest otsimine ja siis jälle võrdlemine on üsna tülikas ja seda ma hääl meelel selles keskkonnas ei pakuks.