Kas prostatiit või pärakulõhe või kogunisti mõlemad? 18.10.10 / Meestearst

Külastaja küsib:

Täitsin mõned aastad tagasi Androloogiakeskuse kodulehel küsimustiku. Diagnoositi mul mõningane eesnäärme suurenemine ja peale seda on mul ravitud prostatiiti antibiootikumidega ning kirjutatud välja Alfuzosini hydrochloridum ning soovitatud juua pajulille teed. PSA test, mida olen käinud tegemas regulaarselt, on olnud normis. Viimati käisin Teie vastuvõtul umbes aasta tagasi. Jõudsime siis arusaamisele, et mind nooreks teha :-) ei ole vist võimalik .
Kaebused on jäänud: Sage urineerimine 0,5 kuni 2 tunni tagant. Raskendatud urineerimise alustamine, tuleb kõvasti punnida. Tunnet, et põis ei tühjene täielikult, alati ei ole. Kui magamisel põie tühjendamine nö. hiljaks jääb, siis on alustamine väga valulik ja võtab kaua aega. Käin oiates pool tundi mööda tuba ringi, enne kui õnnestub ennast kergendada. Käisin hiljuti ultrahelis seoses valudega paremal alakõhus. Uuringu ainus negatiivne tulemus on, et soolestikus rohkesti gaase. Minu tähelepanu äratas fraas: Põis tühi. Suurenenud eesnäärme korral põis vist täielikult ei tühjene? Ma ei tea, kas suurest punnimisest või millegist muust on mul tekkinud hemorroid, mis nö. aktiviseerub mingi raskuse tõstmise korral või seoses kõhulahtisusega ja pärakulõhe. See viimane tekitab päris intensiivseid teravaid valusid, mida ma senini pidasin prostatiidi tekitatuteks. Valud tekkivad ka peale pikemat istumist kõval istmel või raskuste tõstmist või nt. mahahüppamist 1m kõrguselt...
Kas võib olla, et raskendatud urineerimise alustamine on tingitud eesnäärme suurenemisest, aga valud hoopiski pärakulõhest ja sage urineerimine sellest, et miski vajutab põiele peale (rasv kõhuõõnes näiteks või rohked gaasid soolestikus) ja muudab selle mahu väiksemaks. Olen kuulnud ka väljendit "aktiivne põis". Muide, harva on olnud ka lühikesi perioode, kus mul ei ole mingeid probleeme urineerimise alustamisega ja korraga väljutatud uriini maht on sama suur, kui headel aegadel 10 aastat tagasi.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Keeruline lugu. Vanus on oma mõjuga tõesti oluline. Pärasoole ja eesnäärmehaigused on üsna kõrvuti ja võivad teineteise avaldumist ka mõjutada. Küll enam pärasoolest eesnäärme poole. Mõnikord on just valu osas raske selgelt haiguseid eristada. Kardan, et kolmas mõjur võib olla veel ka (üle)kaal. Neljas selg.
Antud hetkel soovitaksin teil nõu pidada põie funktsionaalsete häiretega tegelevate uroloogidega. Tartus soovitaksin dr. Jaanus Kahu ja Tallinnas dr. Toomas Tamm´e.
Kindlasti on oluline ka pärasoole haiguste korrektne ravi.