Segadused suguelundite sees ja ümber. 12.01.08 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lugupeetud doktor,olen üksjägu segaduses ja ummikuski. Aga kõigest järjekorras!
Umbes 20.mail 2007 tehti mulle SONGA operatsioon. Probleemiks oli kubemes vohav nahahaigus,mis väljendus eelkõige naha punetamises - kord laienes,kord jälle taandus. Kirurgi sõnul oli vana nahahaiguse kontrooli alla saamine HÄDAVAJALIK. Lamisil sprei ja mingid tabletid PIDID oma töö tegema. Ometi oli nahahaigus opersiooni päevaks vaid OSALISELT taandunud ... Kas sellel või MINGIL MUUL põhjusel tekkisid seespidised valuaistingud lõikuse kohal ja ka KUBEMES ning munandites. Augusti alguses tekkis pidev temperatuuri tõus ca 37,3 - 37,8ni. Lõiganud kirurg vaatles kohta ka ultraheliga aga EI LEIDNUD mingeid nähte,mis võinuksid põletiku tekitada (veresäte oli kerkinud 45-le!). Perearsti ja lõiganud kirurgi poolt kirjutati välja ühtekokku 29 000 ühikut antibiootikume. Temperatuur normaliseerus aga valuaistingud kubemes ja munandites,samuti häbeme piirkonnas jäid,lisandusid nõrkus(tunne kohesest minestamisest ka ilma pingutuseta),südamekloppimine ... hüplev veresuhkru näit ja PSA näidu muutus 8,5-le. Kirurg saatis mind tubli kirurg-uroloogi juurde. Uus ultraheli näitas eesnäärme väga head seisukorda-suurust,analüüs PSA alanemist 7,5le. Otsus:oodata paar kuud ja siis uuesti kontrollida. Alanud aasta kolmandal päeval andsin PSA analüüsi. Näit oli tõusnud 10,5-le! Samas EI TÄHELDANUD uroloog eesnäärme suurenemist. Otsus: võtta kasvaja analüüs (biopsia?). 18.jaanuaril saab see toimuma. Ma ei tea,kas see analüüs annab vastuse ka küsimusele,millest tekkis organismis RASKEKUJULINE põletik,valuaistingud alakehas (äärmuslikult kuni alakeha "tundetuks" muutumiseni). Kuigi valu on vähenenud,on kubemes,häbemes ja ka munandites endiselt valud.Kord rohkem,kord vähem,palavikku ei ole olnud.
Küsimus Teile: millest võib olla tingitud operatsioonijärgne põletik ja kas seal võivad peituda nii valude,veresuhkru kui ka PSA analüüside kõikumise põhjused? (nahahaigusest tingitu?teatud soonte läbipääsu tõkestamine?) Eesmärgiks ei ole kellegi süüdistamine vaid haiguse PÕHJUSE (mitte tagajärje) ravimine ... Teie soovitused uuringute osas?
Teie soovitused? Organismis olev põletik teeb mind murelikuks ka glaukoomi tõttu.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjuks ei tea teie paljusid olulisi parametreid - vanust, kaalu jne.
Valu tõenäoliseks põhjuseks munandites ja kubemes on sugutrakti põletik või harvem, kuid antud juhul teoreetiliselt võimalik, opist tingitud soonte või seemnejuha kahjustus.
PSA tõusu põhjustavad (normaalse eesnäärme suuruse puhul) eesnäärme kasvaja või jällegi eesnäärme põletik. PSA
Pannes kaks asja kokku kahtlustaksin teil eesnäärme põletikku (prostatiiti) koos laiema sugutrakti põletikuga.
Eesnäärme põletiku diagnoosimiseks on vaja teha eesnäärme spetsiifilise materjali (eesnäärme sekreedi või sperma) analüüs.
Meil Eestis uroloogid protatiidi uuringuid teha ei armasta ja antud juhul on tähelepanu fokuseeritud vähi välistamisele. Loodetavasti on teie proovitüki uuringud positiivse leiuga, siis paluge endale teha ülalmainitud prostatiidi uuringud.
Kuna andmeid on vähe ei hakka ma spekuleerima üldseisundi häirete põhjuste üle.
Edu soovides
Margus Punab