PSA näit? 20.12.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen tundnud pea kuu aja jooksul valu alaseljas ja ka alakõhus. Paar nädalat on terav valu kiirganud ka parema jala ülaossa (just sinna kus jalg istumisel paindub). Ja valus ongi istudes ja rohkem veel püsti tõustes ning liikuma hakates. Probleeme on olnud ka magades küljelt küljele pööramisel.
Olen 52 aastane ja kuna see valu leevendub peale kusemist ja ka gaaside välja laskmist, siis tegin perearsti soovitusel PSA vereproovi. Näidud tema sõnul normis: PSA-0,514 ja FPSA-0,164. Aga valu ei ole kuskile peale pos. tulemuse teada saamist kadunud.
Palun Teie arvamust.
Jõulurahu soovides, Mihkel

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Mina arvan, et teie probleemid on seotud hoopis mingi selja haigusega. Kiirgumine jalga ning ka valude seotus liikumise ja keha asendiga ei ole eesnäärmehaigusele iseloomulikud.
PSA näitab vaid eesnäärmevähi riski - seega haigust, mis valu ei põhjusta. Alakeha- ja seljavalu põhjustab eesnäärme haigustest vaid prostatiit e. eesnäärmepõletik. Selle haiguse diagnoos ja ka haiguse välistamine tugineb spetsiaalküsimustikel ja eesnäärme sekreedi või siis sperma uuringutel põletiku suhtes.
Edu soovides
Margus Punab