eesnäärme põletik 09.02.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Olen põdenud eesnäärme põletikku juba kuskil 10 aastat ja endal aastaid 43. Minu eesnäärme põletiku alguskogemused seostusid jooksmisega Hiiule kuna vanasti ja vist ka nüüd määrati seal suguhaiguste olemasolu. Kui mul jälle hakkas miskit kihelema peenises ja oli imelik valkjas voolus mis püksid plekiliseks tegi siis seadsin sammud aga Hiiule kontrolli. Imelik oli aga see et kunagi mingit bakterit või suguhaigust ei leitud. Ainult mis reetis põletikku oli suurenenud leukotsüütide arv. Hiljem urolooge külastades sain lõpuks mind tabanud saatusest teada - olin kroonilise prostatiidi omanik. Sellest ajast peale olen proovinud selle haiguse kohta lugeda erinevat kirjandust ja jõudu mööda käinud ka uroloogide kabinettide uste taga. Ei hakka siinkohal kõiki nimesid välja tooma aga nende hulgas on ka tuntuid momendil tegutsevaid urolooge. Moraal aga üks - haigusttekitavat pisikut ei ole leitud kunagi aga sümptomid on olemas ja samasugused paljudel juhtudel mis eelkirjutajate kirjadest läbi kumavad- eritis, paha lõhn,peenise otsa punetus, probleemid erektsiooniga, ... . Olen 10 aasta jooksul teinud palju antibiootikumi kuure (kuni 14 päeva) mis ei ole aidanud, pigem peatanud vaevused teatud ajaks ja siis mõne aja möödudes korduvad sümptomid uuesti. Ma võiks vist oma kogemuste põhjal raamatu kirjutada ja ma arvan et nii mõnigi sama probleemiga mees võiks nii teha. Samuti olen proovinud külastada ka eraarste aga tundub et ka nendel ei ole mingit vapustavat meetodit antud haiguse edukaks ravimiseks.

Ja nüüd küsimus - Kas mõningatel eesnäärme põletiku juhtudel (nagu mul paistab olevat ja tundub et ka paljudel teistel meestel kah on) jääbki see haigus kuni elu lõpuni selliseks salakavalaks (tuleb ja läheb vahest ägedam vahest leebem) ja millise imearstiarsti juurde sellised patsiendid peaks pöörduma , kuna sellistel juhtudel tuleb vist ainult kõne alla selline arst kes võtab sellised rasked juhtumid lahendada oma au asjaks ja enne ei lõpeta kui probleem on lõplikult lahendatud.

Minu näitel on eesnäärme põletiku ravi lõppenud paari antibiootikumi kuuri välja kirjutamisega ja analüüside tegemisega mis ei ole midagi näidanud. Nii mõnigi arst on pärast minu järjekordseid kaebusi lihtsalt õlgu kehitanud ja see on juba kõhedust tekitav tunne. Ja nii palju kordi järjest. Ma saan ka aru et nüüdsed laborid on järjest täienemas ja tehakse järjest täpsemaid ja täiuslikemaid analüüse see aga tähendab siis vist seda et tuleb aga jälle seada sammud uroloogi või meestearsti poole lootuses et äkki ikkagi leitakse see haigusetekitaja.

Kui võimalik äkki saaks enda ja teiste kaaskannatanute nimel anda antud kirjale analüüs arsti pilgu läbi ja kui võimalik näidata ära ka olukorrast väljumise teed.
Ise ei ole lootust kaotanud . Märtsiks on juba number kinni järgmise uroloogi juurde.( Järjekord 1,5 kuud).

Lugupidamisega ja vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Prostatiidi murega soovitan tänases Eesti riigis pöörduda meestearsti poole.
Kahjuks pean teile ütlema, et üle 10 aasta kestnud eesnäärme põletiku korral on täieliku tervenemise võimalus vähene ja võib võtta isegi paar aastat aega. Kindlasti saab aga teie vaevuseid leevendada ja ägenemiste episoode harvendada ja leevendada.
Käsitluse aluseks on täpne diagnoos. Prostatiidi diagnoosimiseks on vajalikud eesnäärme sekreedi uuringud. Võib kasutada eesnäärme massaazi materjali. Ise eelistan sperma analüüsi, sest seal on vähemalt 1 ml eesnäärme sekreeti millest saab teha nii tsütoloogilised kui ka biokeemilised testid. Nende testide alusel saab selgeks prostatiidi tüüp. Eri prostatiidi tüüpide ravi on aga vägagi erinev. Samuti võimaldab sperma analüüs jälgida ravi tulemust. Tavaliselt ei piisa prostatiidi puhul 14 päevasest ravist. Ise alustan 21 päevaste ravidega ja enam kui pooltel juhtudel on ka seda ravi vaja pikendada. Ravi jätkamise otsus sõltub jällegi korduvatest sperma analüüsidest. Peale põletikuprotsessi kontrolli alla saamist järgneb mitmekuuline eesnäärme funktsiooni taastav ravi.
Subjektiivsete vaevuste ja ka ravi tulemuse hindamiseks on välja töötatud spetsiaalsed küsimustikud.
Suguhaiguste ja ka muud uuritavate materjalide külvid annavad prostatiidi puhul harva lisainformatsiooni ja tavaliselt ei muuda raviskeemi. Küll aga peab kaasama seksuaalpartneri.
Uuringute optimaalse skeemi leiate portaalist sektsioonis Tasub teada - Kiiruuringud meestele.
Edu soovides
Margus Punab