eesnäärme adenoom 24.05.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Suurenenud eesnääre,uuritud ultraheliga, igapäevaelus olulisi vaevusi ei põhjusta.

Ettevaatlikuks muutis PSA kõrge väärtus, 6 punktist võetud koeproovides ohtlikku ei leidunud, hiljem lisaks tehtud vaba PSA proov oli normis. Kas vaba PSA proov on nii kallis, et selleni minnakse alles pärast biopsiat? Ette tänades.

Arst vastas:

dr Aivar Tilk

Uroloog

Tallinna Magdaleena Haigla

Vaba PSA maksab täpselt sama palju kui PSA analüüs. Üldiselt soovitatakse iga kõrgenenud PSA puhul võtta eesnäärme biopsia ja kui see on negatiivne, siis määrata vaba PSA. Kui vaba PSA on alla 16%, tuleb veelkord biopsiat korrata.

Ultraheli uuring prostata vähi avastamiseks on aga väheinformatiivne, kuigi annab hulgaliselt lisainformatsiooni

PSA tõus ei ole vähispetsiifiline, vaid näitab, et midagi on toimumas eesnäärme koega. PSA tõuseb põletike korral eesnäärmes, adenoomi korral, instrumentaalsete uuringute tõttu jne. Ka ei tea me kunagi, mis on iga konkreetse inimese norm, sest PSA väärtused 0-4 ng/ml on keskmine statistiline väärtus, mis ei kajasta iga konkreetse inimese muutusi eesnäärmes.

Arvestades iga loetakse normiks 40-50 a. meestel 0-2,5 ng/ml, 50-60 a. 0-3,5 ng/ml, 60-70 a. 4 ng/ml ja nt. 70-80 a. 6,5 ng/ml.

Kahjuks ei tea teie PSA väärtust, kuid kui PSA on kõrgenenud ja biposia vähi suhtes negatiivne, tuleks teha 4 nädala pikkune antibakteriaalse ravi kuur ja korrata PSA analüüsi 2-3 kuu pärast. Kui PSA on langenud, võib uue analüüsi teha julgelt 1 a. pärast