Isal PSA 5,77, kuidas edasi 29.11.22 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Mul on suur mure oma isa pärast. Mehe terviskuu raames andis ta novembri alguses PSA ning sai vastuseks 5,45. Läks kiiresti meestearsti juurde, kes tegi kindlaks, et eesnääre on tõesti suurenenud ning talle kirjutati välja põletikuvastased tabletid, mida ta võttis 10 päeva. Eile andis ta uue PSA testi ning nüüd oli näit juba 5,77.
Ta sai meestearsti aja 12.detsembriks, aga arst ütles ette, et talle antakse nüüd süstid. Samas pole pole talle peale vaatluse ja PSA testide täiendavaid uuringuid tehtud.
Kuidas peaks edasi käituma ning mis uuringuid küsima enne, kui ta neid tundmatud süste tegema hakkab?
Ette tänades!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Selle kirjelduse alusel ta siiski vaevalt, et meestearsti juures käis. Ükski meestearst ei kirjuta ilma uuringuteta pimesi antibiootikume. Süsteravi eesnäärmepõletiku kontekstis ma ei tunne.
Probleemi lahendamine algab sellest, et püütakse selgeks teha, mis on PSA tõusu põhjus. Selleks võib olla suurenenud eesnääre, eesnäärmepõletik, aga ka eesnäärmevähk. Ilma uuringuteta/põhjust teadmata ravi pole minu arvates päris mõistlik tegevus.