Testise mahu erinevus 09.06.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin aprillis uroloogi juures, seoses enam kui 1,5 aastat kestnud vasakul alakõhu/kubeme piirkonnas oleva ebamäärase valuga, mis vahest harva kiirgub õrnalt ka vasakusse munandisse.

Uroloog lasi teostada munainte ultraheliuuringu, kus tuvastati järgnev, aga öeldi et väike tsüst sekkumist ei vaja. Samas olen siin teie eelnevatest erinevatest vastustest lugenud, et testise mahu erinevus ei tohiks üldjuhul üle 15-20% olla.

----

Ultraheli

Munandite ultraheliuuring

Teostatud: 29.04.2021 10:04

Parema testise maht 18,0 cm3 ; struktuur ühtlane. Epid. pea 0,9 cm; struktuur ühtlane. Munandikotis minimaalne vedelik 0,4 cm.

Vasaku testise maht 26,0 cm3; struktuur ühtlane. Epid. pea 1,0 cm, selles tsüst 0,6 cm;

Väike tsüst vasakul. Sekkumist ei vaja. Muus osas norm.

---

Seoses algpõhjuse ehk ebamäärase valuga vasakul alaosas, mis vahepeal ei anna endast üldse märku ja siis kestab teatud perioodi olen vahepeal käinud ka sooleuuringul, seal samuti probleem välistati. Selle aasta esimeses pooles on teostatud ka kõhu ja vaagna kompuutertomograafia, kus leiti vaid vasakus neerupealises väike sõlm diameetriga 8mm. Öeldi samuti, et sekkumist ei vaja.

1,5+ aastat tagasi käisin ka Teie juures, kus tehti PSA test ja seemnevedeliku test ja need olid korras.

Siit siis küsimus, et kuna testise mahud on üsna suure erinevusega, kas peaksin ikkagi muretsema?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Testise mahu erinevus viitab:
- võimalikule üsasisesele arenguhäirele
- miskile haigusele, mis on elu jooksul ühte munandit mõjutanud
- miskile välisele tegurile (trauma näiteks), mis on munandit kahjustanud.
Kui munandi funktsioon (uuritakse sperma analüüsi ja hormoonuuringute alusel) on korras, siis pole vaja muretseda. Küll tuleks, kui esinevad, likvideerida võimalikud munandi kahjustust soodustavad tegurid.
Väiksed tsüstid munandimahus esinevad pea kõigil meestel ja enamasti mingit vahelesegamist ei vaja.

Kirjeldatud valu põhjused jagunevad selles vanuses laias laastus kahte gruppi:
- alaägedad põletikud mehe sugutraktis
- tugiaparaadist lähtuvad
Esmalt püüame välistada põletiku võimaluse. Kui põletikku ei esine, saab teid edasi aidata vaagna füsioteraapia. Mõlemad teenused on Kliinikumi mestekliinikus olemas.