PSA ja testosteroon 07.12.18 / Meestearst

Külastaja küsib:

Minu 42-aastane abikaasa käis PSA ja testosterooni testi tegemas. Mõte tuli üsna juhuslikult. PSA oli 1,92 ja testosteroon 11. Sel korral ühtegi tavalist algtaseme vereanalüüsi ei teinud, aga kui teinud on (viimati umbes kaks kuud tagasi), siis neis midagi valesti pole olnud. Analüüsid tehtud kell 9 hommikul ja midagi välist, mis oleks võinud PSA väärtust tõsta, ei esinenud. Ühtegi eesnäärmega seostatavat kaebust ei esine, aga testosterooni kohta otsides leidsin andropausi testi. Ja see pakkus küll esimesest reast alates äratundmisrõõmu. Kui mees ise tegi, tuli 43 punkti, kui mina nii, nagu ta mulle tundub, siis 51 punkti. Samas nö norm on 15 punkti juures. Soodustavateks teguriteks oleks sel juhul siis arvatavasti üsna tüüpilised ületöötamine ja liikuva välitöö asendamine istuva sisetööga. Kas sellise seisu puhul võiks olla midagi, mida saaks ette võtta? Kuidagi kurb on nii noort meest sellise "vanainimesena" näha. Ise ta väga tõrges ei ole midagi ette võtma, aga ega ta ise uurima ei hakka - idee peaks pigem minult tulema.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

PSA vanuselisest keskmisest selgelt kõrgem väärtus viitab eesnäärmehaigusele. Arvestades vanust on tüüpilisemad variandid eesnäärmepõletik või tavalisest varasem eesnäärme healoomuline suurenemine. Vähitõenäosus ses vanuses madal. Kõik need haigused võivad algfaasis kulgeda täiesti vaevustevabalt.
Testosteroon üksi ei ütle meile midagi. Oluline on teada ka kudedele kättesaadava hormooni taset. Seega võib vaid soovitada tulla uuringutele.
Andropausi test pole madala testosterooni taseme suhtes kuigi tundlik ja seetõttu me ise seda ei kasuta. Kuna skoor siiski väga kõrge, siis oleks vist mõistlik tunnistada probleemi olemasolu. Lisada võin, et selle testi koosseisus olevad seksuaalhäired on kõik kenasti ravitavad.