vasakpoolne munand tunduvalt suurem... 09.04.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere, tunnen oma elukaaslase tervise pärast muret, kuigi teda ennast ei paista see häirivat. Nimelt on tal ( 27a. mehel) vasak munanad tunduvalt suurem, kui parempoolne. Mingit valu ega ebameeldivust suurem munand talle ei põhjusta. Tunnen just huvi, kas on äkki tegemist kubemesongaga? Tema töö on selline, mis vajab pidevat füüsilist liigutamist, äkki on ta kuidagi ennast välja venitanud, ära tõstnud? Ja kui ongi tegemist kubemesongaga, siis kas see võib hiljem raskendada kuidagimoodi lastesaamist? Oleme koos elanud 4 aastat ja tal on kogu see aeg üks munand suurem olnud, kas ta pole mitte juba hiljaks jäänud, kui näiteks mingit operatsiooni oleks tarvis?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Umbes 5% meestest on üks munand teisest tunduvalt suurem.

Siiski soovitan Teie mehel pöörduda meestearsti poole, sest munandi suurenemise põhjuseks võivad olla ka olulised ja kindlasti ravi vajavad haigused nagu vesimunand, healoomuline kasvaja, munandimanuse tsüst või ka mõni harvem esinev haigus. Teie kirja põhjal ei usu, et tegemist saaks olla kubemesongaga, sest füüsilise töö tegijal tekitab see haigus tavaliselt olulisi vaevuseid.

Lugupidamisega

Margus Punab