Eesnäärme proov 04.09.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Ma esitan küsimuse hoopis oma isa pärast muretsedes ja sellepärast ei tea ma täpseid nimetusi ja proovi vastuseid ka mitte.

Isa (60a) käis perearsti juures kontrollis eesnäärmega. Tehti vereproov. Tuli vastus, et tase on veidi kõrgem kui peaks olema ja saadeti Tartu uroloogi vastuvõtule. See on alles oktoobris.
Mis see tähendab, et tase on kõrgem? Kas see tähendab, et seal on vähirakud või on võimalus, et see on millegi muu pärast kõrgem? Põletiku nt?

1,5 aastat tagasi käis ta samuti kontrollis. Siis oli samuti, et perearsti juurest saadeti uroloogi juurde ja siis oli vist põletik ja kõik oli korras. Kuid ma ei tea, kas siis saadeti sama asja pärast edasi.

Ja kas midagi selle ajaga ei muutu? Ta peab kokku 3 kuud ootama seda uroloogi aega.

Äkki saate aru, millest ma räägin.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ilmselt on isal tehtud PSA test, mis osutus optimaalsest kõrgemaks. Psa taset mõjutavad kolm haigust eesnäärmepõletik, eesnäärme healoomuline suurenemine ja eesnäärmevähk. Uuringutega saab asi kiiresti selgeks ka vastavalt tulemustele määratakse ka ravi. Kui 3 kuud ei rahulda, siis on variandiks tasulise teenuse kasutamise läbi ennast järjekorrast ´mööda osta`.