Eesnäärme massaaž ja PSA 07.04.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere
Kerged urinerimisvaegused: öine urineerimine (u. 2x öö jooksul), vahetevahel kipitus lahklihas, on olnud pikka aega ca 20 aastat. Aasta tagasi pöördusin siiski meestearsti poole, kuna vaevused aegajalt ägenesid. Tegin läbi erinevad uuringud ( uriin, veri, eesnäärme sekreet, sperma ja ultraheli). Vastus: Prostatas võimalik põiletikuline muutus. Tänaseks olen läbi teinud kaks antibiootikumikuuri ja samuti kaks eesnäärme massaaži kuuri. Üldine enesetunne on veidi paranenud, kuid on tõusnud PSA tase. Olen teinud viimased viis aastat PSA testi, tulemused on 1,3 -1,6. Viimati 2012a. alguse 1,6. Kuid 5 kuud peale esimest massaaži kuuri oli PSA 1,83 ja 4 kuud peale teist massaaži kuuri 1.93.
Kas eesnäärme massaaž võib mõjutada nii palju (4 kuni 5 kuud) peale kuuri PSA taset või on siin tegu siiski mingi muu (pahaloomulise?) protsessiga. Milliseid uuringuid võiks veel teha?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Massaaz võib tõsta PSA taset mõneks päevaks, ehk ka nädalaks. Harva võib masaaz ka eesnäärme kahjustust veidi süvendada - sõltub ehituslikest eripäradest. Antud juhul oleks vaja täpsustavad uuringud. Arvestades teie lugu, siis tuleks esmalt ikkagi komplekselt välistada eesnäärmepõletiku võimalus. Kui see osa täiesti korras, siis alles tasub mõelda pahaloomulisemate asjade peale. Arvestades siiski suhteliselt madalat PSA väärtust, ole vähi risk väga suur!