Mure kehalise arengu pärast 19.12.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lp dr Punab

Olen juba pikka aega mures oma kehalise arengu pärast. Habemekasv tundub võrreldes eakaaslastega aeglane ning kohati ka hõre (teatud kohtades habe näol ei kasva). Ülejäänud kehal tundub karvkasv aga olevat normaalne. Samuti olen mures ka oma suguelundi arengu pärast. Peenis, munandid ja ka munandikott tunduvad võrreldes eakaaslastega samuti oluliselt väiksemad. Pärast kehalist koormust või vees olekut tõmbavad peenis ja munandikott aga nii kokku, et tundub nagu ma ei olekski puberteediiga läbinud. Lisaks olen mõned aastad tagasi pöördunud ka korduvalt meestearsti, s.h ühel korral ka Teie poole. Tol korral olid probleemid seotud sugutrakti põletikuga, mis sai ka välja ravitud. Korduvate tehtud testide pinnalt jäi aga minu puhul kõlama ka see, et viljakuse tase on üsna madal. Samuti pean vajalikuks märkida, et elu jooksul on mul 2-l korral diagoositud ka depressioon. Olen lugenud hulgaliselt Teie poolt koostatud vastuseid ning hakanud mõtlema, et äkki võib olla probleem meesuguhormoonide ebapiisavas tasemes. Kas sel juhul oleks võimalik mind veel aidata, s.t kas on veel võimalik selles vanuses, mil puberteediiga on ammu lõppenud, kehalist arengut vastava hormoonraviga parandada?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kaebused mida kirjeldate on üsna ebamäärased - võivad olla nii psühholoogilisest ebakindlusest tingitud kui ka reaalsed hormonaalsed eripärad. Selleks, et teid aidata on siiski esmalt vaja teha üsna suuremahulised uuringud - hormoonid, viljakustest jne. Kui pilt ees, siis saab kõneleda raviviisidest mida rakendada. Tulge vastuvõtule. Hormoonravi on täeiesti võimalik.