Tsüst/veenilaiend 04.09.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Peale eesnäärme sekreedi uuringut tekkis vasakusse munandisse alla selline muna (umbes sõrme otsa suurune) ja ettepoole veenilaiendid. Dr.Vihljajev vaatas ja ütles, et tänapäeval eriti ei taheta lõigata enam neid. Samas siis, kui ta mu munandeid uuris, siis olid nad kokku tõmbunud ja siis nad kaovad nagu ära...
Ilusti näha ja tunda on neid siis, kui munandid on soojad ja suuremaks paisunud. Siit küsimus: kas tsüst munandi kokkutõmbel kaob ära või on tegu sel juhul ka veenilaiendiga, sest veri kaob ka laienenud veenist. Kuigi see muna on selgelt muna kujuline, aga see veenilaiend nagu veresoon ikka.
Kas tegu ei saa kindlasti olla munandivähiga (healoomulise/pahaloomulise kasvajaga), sest munandikasvaja ei tohiks ju ära kaduda/kokku tõmbuda munandi kokkutõmbel? Kuna mul on bakteriaalne eesnäärmepõletik, siis ma seda vähki ei tahaks uskuda, aga kunagi ei saa ju 100%kindel olla...
Siis veel selline küsimus, et kui palju mõjutab veenilaiend ja tsüst sperma kvaliteeti? Kas on võimalik, et eesnäärmepõletiku välja ravimisel võin partneriga last hakkata tegema - kas need nii palju ei mõjuta, kui nt. varikotseele ja muud tõsisemad haigused ?
Ning kas tsüsti saaks ka eemaldada? Vett välja lastes?
Või on lootust, et Vasonit ja Alfuzosini kasutamisel võivad need väiksemaks muutuda ?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Veenilaiend pole kindlasti tekkinud nüüd ravi käigus. Tegemist anatoomilise eripäraga enamasti vasaku munandi kohal, mis kujuneb enamasti välja puberteedi ajal koos suguelundite kasvuga. Harva ka lapseeas. Munandimanuse tsüst tekib tavaliselt siis, kui sugutraktis on vedeliku dünaamika takistus - teie puhul siis ilmselt prostatiidist põhjustatuna. Mõlemad haigused võivad, kuid enamasti siiski mitte, põhjustada meeste viljakuse halvenemist. Seetõttu olen oma noorematele patsientidele soovitanud ravi lõpus läbi teha sperma kvaliteedi uuringu. 90% juhtudest kumbki eripära ravi ei vaja. Vähki ei tasu peljata. Munandi eripärad tulevadki selgemalt välja soojas ja turvalises keskkonnas ning püstiasendis. Põletikuravi väljakujunenud anatoomilisi muutuseid ei mõjuta.