Prostatiit või muu põletik? 05.05.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.

Minu elukaaslane käis meestearsti vastuvõtul prostatiidi kahtlusega. Samuti pole meil õnnestunud rasestumine (üle aasta). Tehti kõik vajalikud vaatlused ja analüüsid. Arst prostatiiti ei diagnoosinud, kuid küsimusele kas põletiku saab välistada, saime eitava vastuse. Spermaanalüüs on tehtud kahel korral. Teisel korral, pärast mitmekuulist vitamiinikuuri, olid näitajad mõnevõrra paranenud, kuid ikkagi väga halvad:
Sperma maht 9,76ml, spermatosoide 11milj/ml, Koguarv 107,4; Ümarrakke 2,3milj/ml, A+B liikuvus 11%, C 11%, D78%. Normaalseid 0, Tsütoloogiline analüüs: teised tuumaga rakud 26%, Neutrofiilid 3%, Monotsüüdid 0, Tuumata rakud 71%. IL-6 14 pg/ml. Eosiintest 38%. Mehe vanus 33. Põletikuravi arst ei määranud. Kas on võimalik, et tegu on kroonilise prostatiidiga? Kas oleks mõttekas teha veel mingeid analüüse, et leida võimalik põletikutekitaja?

Ette tänades!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Prostatiidi parim uurimismeetod on eesnäärme sekreedi analüüs. Tundub, et seda testi pole tehtud. Sperma analüüs on üsna vilets tõesti. Siiski on see test vaid vähem kui 25% mehe viljakuse hindamisel vajalikest uuringutest. Soovitan mees saata spetsiaalselt viljatusprobleemiga tegeleva meestearsti vastuvõtule.