HIV 11.06.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! Pisut üle nädala tagasi olin kaitsmata vahekorras. Päev pärast õnnetut juhuseksi olin kaitsmata vahekorras ka oma elukaaslasega, sest millegi pärast ei teadvustanud ma endale võimalikku riski. Nüüd olen paanikas võimaliku HIV nakatumise tõttu ja veel suuremas paanikas oma elukaaslase võimaliku nakatamise tõttu. Ei mina ega mu püspartner pole ealses põdenud suguhaigusi, ei ole mul eal olnud ka tupepõletikke.
Nädal pärast minu elu suurimat viga (loe: juhuseks) pole mul mingeid kaebusi, käidud on ka günekoloogil, saadud profülaktilist ravi võimalikele STLH-le. Umbes 4 päeva pärast seda, kui olin oma elukaaslasega vahekorras, jäi partner haigeks (ülikõrge palavik, sellega seonduv isutus, nõrkus). Kirjandusest loen, et ägeda HIV´i sündroomi kaebused tekivad üldjuhul 2-4 nädalat pärast nakatumist. Kas siis võin oletada, et antud juhul on mehe haigus tekitatud muust tekitajast? Kas võiksin mina teha RNA-hiv testi, kui mul puuduvad igasugused haigustunnused või oleks valepositiivsuse tõenäosus liiga suur ? Antikehda-testi ootamine (1 kuud, 2 kuud) tundub meeletult pika ajana.
Kordan veel, et minu võimalik nakatumine toimus 10 päeva tagasi. Kas on üleüldse võimalik, et juhul, kui ma nakatusin, olin juba 24 tunni pärast ise nakatamisvõimeline?
Kus saab Tartus RNA-HIV testi teha?
Ettetänades, naine (27a., mitte-sünnitanud)

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Saan aru teie suurest murest. HIV nakatumise risk on kirjelduse alusel küll väike, kuid kindlasti mitte olematu. Kuna olnut enam tagasi võtta pole võimalik tuleb teha kõik riskide maandamiseks. Antikehade testid annavad kindlama tulemuse 3 kuu, isegi alles 6 kuu pärast. HIV-RNA testi, mis tavauuringust kordi kallim, päris vabalt ei pakuta kuskil. Meie pakume seda oma keskuses vaid tasulises korras. Testi tasub teha siiski alles kolmanda nädala lõpus peale kontakti. Kui olete testimisest huvitatud, siis palun saatke meile meil aadressil meestekliinik@kliinikum.ee ja aitan analüüsi tegemise ära korraldada. Partneri nakatumise võimaluse üle enne teie testi tulemuse teadmist spekuleerima ei hakkaks ja ega siin ühest vastust pakkuda ka vist ei oleks.
Edu soovides
Margus Punab