meeste viljatus 06.09.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Kuivörd tulemusrikas on spermatogeneesi parandava ravi resultaat?Millal peale ravi alustamist on oodata spermatogeneesi paranemist ja kui pikka aega sellist ravi üldse tehakse enne kui otsustada mingi alternatiivi(kunstlik viljastamine) kasuks?Kas on võimalik et sperma kvaliteet halveneb kui ollakse harvem sugulises vahekorras või kui suguelu üldse pole pikemat aega(näit. lausa kuid)elatud?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Raske on vastata kui ei tea põhjuseid ega ka ravipreparaate. Eri preparaadid mõjutavad erinevaid punkte spermatosoidide küpsemise ja transpordi ahelas.

Mõne preparaadiga kaitseme sperme tee peal või aktiviseerime nende liikuvust. Selliste ravimite toimet võib näha 1-2 kuu jooksul. Kui stimuleeritakse aga spermide tootmist, siis ei näe tulemust enne 3 kuu möödumist.

Pikk vahe (üle 10 päeva) seksuaalelus pärsib tõesti veidi spermatosoidide funktsiooni ja aktiivsust. Mõju on aga väga individuaalne.

Edu soovides

Margus Punab