Vastanud Madis Veskimägi

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Tõstamaa Tervisekeskus
Küsi arstilt NB! Nõustamine maksab 1.60 € Vaata arsti infot

Loe küsimusi ja vastuseid

Madis Veskimägi on vastanud 1444 küsimusele.

 

Maks valutab

06.08.13 / Perearst

Tere. Sõin ohtralt mädarõikavõiet ja nüüd kolmandat päeva maks valutab. Pärast kollatõbe nooruses jäi maksale mingi viga külge, aga pole enam aastaid maksavalu tundnud. Kas on võimalik, et mädarõika tarbimisest võib maks valutama hakata? Kaua ta siis valu teeb ja kas on käsimüügist tablette saada? Oli vist karsiil. Aga kahtlustan ka ülepinget, varem hakkas maks valutama ülepingest.

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Et maks valutama hakkaks, peab ikka hirmsati vaeva nägema. Aga mõtleksin sapipõiele, nt sapikivile. Mädarõigas on üsna "krehvtine" ja võib tekkida sapipõie tugevam kokkutõmme. Kui seal juhtumisi ujub mõni kivi või liigne sade, siis see võibki teha haiget. Carsil on tore, kuid soovitaks paar päeva no-spa-d tarvitada ja jälgida enesetunnet. Ja minupoolt korrektne soovitus- vaevuste püsimisel külastage arsti.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Jalgade turse ja valged triibud küüntel

04.08.13 / Perearst

Tere
Olen paar viimast aastat kannatanud jalgade tugevate tursete all, mis on olnud ka nii hullud, et põlvi on raske painutada ja ükski king ei lähe jalga. Tavaliselt möödub kõige hullem paari päevaga ja tursed esinevad periooditi ning nendega kaasneb nüri seljavalu. Vahepeal oli ca aasta vahet, kuid sel kevadel algas see uuesti, jalad läksid jämedaks (pahkluu, põlve tagune, vahel ka reite ülaosa ja kõht, nii et riided hakkavad soonima). Mul on pikemat aega ka unehäired - olen öö ja päeva ära vahetanud ning ükski ravim ei ole suutnud seda tsüklit paika panna. On ka ärevus- ja keskendumishäired, mis omakorda ei lase magada.
Vahepeal olin poolteist kuud haiguslehel, kuna perearst oletas, et probleemid on tingitud vähesest liikumisest ja paarikümnest liigsest kilost. Nüüd olen paari kuuga alla võtnud ca 6-7 kilo. Tursetega on samas nii, et kui olen kodus rahulikult päevade kaupa (töötan kodus), siis pole mul mitte midagi viga. Samas hiljuti käisin pikemal reisil ja jama hakkas jälle pihta, vedelikku võisin küll liitrite kaupa juua, kuid välja ei tulnud järsku enam midagi, keha läks paiste (mitte ainult jalad, vaid ka randmed, kõht ja nägu), lisaks hakkas piinavalt valutama selg ja tekkisid seedehäired (gaasid, kerge kõhulahtisus, happeline magu, mis ei lase eriti palju süüa - suuremast söömisest on kohe kõrvetised ja iiveldus, tihti ei ole üldse isu). Tavaline oli, et hommikul olid jalad enam-vähem normaalsed, aga õhtuks olid tursed jälle väga suured, jala nahk viimseni pingul, paistes olid isegi varbad ja sõrmed. Duši all käies märkasin, et kui muidu sääre nahk õhetas, olid seal suured sinakasvalged tihked laigud. Sõrmedel sama lugu. Uskusin, et see on tingitud stressist, kuna ma ei saanud ka pikemat aega kuigi palju magada. Lootsin, et kõik laheneb, kui saabun koju. Suuremad tursed on kadunud, aga märkasin äkki, et mu sõrmeküüned on ca nädalapikkuse reisi ajal muutunud kummaliseks - neil on tihedad valged põikitriibud, mida ma ei ole kunagi varem näinud. Otsisin internetist, mida see kõik tähendab ja leidsin, et see võib viidata maksa- või neerukahjustusele. Samas ei ole ma alkoholitarbija (joon ehk ühes kuus ühe õlle või klaasi veini). Vedeliku joomisega on samas aga kummaline, kuna periooditi on kõik normaalne ja periooditi ei tule päevade kaupa midagi välja.
Kas see võib siiski olla tingitud elustiilist ja stressist või peaksin muretsema ja arsti n-ö tagant kihutama, et mind edasi uuritaks, mitte ei piirdutaks stressi ja liikumise jutuga? Mure on mul suur, sest ise tunnen, et midagi on korrast ära ja see tunne omakorda tekitab tõesti ka stressi juurde.

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Julgen arvata, et tegemist võib olla kerge veenipuudulikusega jalgades. St veeniklapid ei tööta hästi ja nii tekib venoosne turse. Siit võib välja kasvada suurem probleem- veenilaiendid. Mõtekas on arsti konsultatsioon ja põhilised uuringud- vererõhk, pissiproov, nerutestid, nerude kontsentratsioonivõime, veresuhkur, ultraheliuuring jalaveenidest jm. Lahenduseks oleks Teie jalamõõdu järgi tellitud veenipõlvikud või sukad päeva ajaks, korraliku survetugevusega, 20-30 mm/Hg.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Probleem neelatamisega

04.08.13 / Perearst

Tere!

Mind on juba paar aastat vaevanud üks mure - nimelt on mul vajadus pidevalt neelatada. Alguses mind see nii väga ei häirinud, kuna mõtlesin, et läheb üle. Kahjuks piinab see mind siiani ja tegelikult on üsna häiriv probleem. Isegi paar inimest on küsinud, et miks ma kogu aeg neelatan.
Tunne, mis kutsub esile neelamisrefleksi, on seotud justkui nina tagumise osaga, mis on ühendatud neeluga. Seal neelus oleks justkui mingi klimp, mis ei kao vaatamata rohketele neelatamisrefleksidele mitte kuhugi, seetõttu kutsub see aina rohkem ja rohkem neelatamist esile.
See probleem saadab mind kogu aeg, seega pole olnud veel päeva nende paari aasta seas, mil mind see probleem ei heidutaks.

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Tõenäoliselt on tegemist psühhogeense lähtega problemiga, sarnaseid nähte nimetatakse ka tikiks. Õlakehitus, silmade pigistamine või mõni muu liigutus, mis ei ole just antud situatsioonis vajalik. Seda võib soodustada ärevus, hirm, teatud olukorrad jm. Aga on kombeks esmalt välja lülitada kehalised haigused, vajalik esmalt perearsti konsultatsioon- nelu vaatlus, kõrvetiste küsimustiku hindamine, veresuhkruproov, kilpnäärme katsumine, vahest ka kilpnäärme hormoonide test. Siis võiks hakata mõtlema edasi, kuidas leida parim lahendus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pidev valu alakõhus

01.08.13 / Perearst

Mul selline probleem, et umbes kuu aega on valu alakõhus, vahekorra ajal on ka valus, lööb tugev valu sisse. Paar päeva tagasi hakkas öösiti ka valu lööma ja nüüd kõndideski annab tunda, selga lööb ka vahepeal nõrk valu... Milles võiks probleem olla?

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Põhjusi on u 10 sagedasemat ja 50 vähem sagedasemat. Mils haigus Teil on, ei ole võimalik selle info põhjal ütelda. Saan soovitada perearsti ja naistearsti konsultatsiooni-uuringuid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kõrge bilirubiini tase

24.07.13 / Perearst

Tere
Pöördun Teie poole küsimusega, millest võib olla tingitud lubatust normist kõrgem bilirubiini tase. Nimelt, minu abikaasal (35 a., kasv 192, 90 kg kaal jätis suitsetamise maha ca 7-8 aastat tagasi) tekkis allergia, mille tõttu pidi ta vereproovi andma. Maksa analüüsid olid normis, bilirubiin oli veidi kõrge (vist isegi mõlemad), hemoglobiin on tal aastaid olnud 169 ringis, suhkur 3,9, erütrotsüütide arv on vist ka veidi kõrge 5,7, kolesterooli tase on 5,3. Mehel esineb väsimus ning mulle tundub, et aeg-ajalt silmad on veidi kollakad, samuti pisted vasakul ja roiete all (hiljuti esines). Samuti on tal luksumisehood (harva, aga kui tekkib, siis kestab pea pool päeva). Perearst suunas sisearsti juurde. Palun öelge, kas asi on tõsine? Erilisi kaebusi tal ei ole. Ette tänades

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Põhjusi on väga palju. Kui "maksaproovid" on korras, siis võib olla tegemist healoomulise bilirubiinitaeme tõusuga, seda nimetatakse Gilberti sündroomiks. Selle korral esineb just hommikune bilirubiini tõus ja silmad on tõesti kergelt kollakad, kuid erilisi vaevusi pole. Kuid uurima peab- ultraheli maksast, CT ??, teised analüüsid, ravimite ja alkoholi tarvitamine, täisvererpoov, pissiproov jt.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pidev väike palavik

17.06.13 / Perearst

Tere

Peale külmetuse põdemist (jaanuar 2013) on siiani jäänud püsima pidev väike palavik kuni 37,2. Palavik on aga varieeruv, mõnel päeval on 36,6 terve päeva, siis aga järgmisel päeval jälle 37,2. Olen pöördunud ka perearsti poole, kes on teinud ka kiinilise vere uuringu. Verepõletiku näitajad olid korras. Natuke oli tõusnud ainult neerukreatiniini tõus (norm 80, mul oli see näitjaja 89). Perearst suunas mind ka ultrahelisse, seal mingeid muutusi neerudes ei täheldatud. Vereanalüüsist oli näha ka, et mul on olnud kokkupuude kopsuklamüüdiaga, olin siis nädal aega ka antibiootikumide peal, peale seda on tehtud ka kopsupilt, mis oli korras. Günekoloogiliselt olen kontrollitud. Muid muutusi enesetundes ei ole ka täheldanud. Palavikust annavad märku silmad, mis lähevad natuke vesiseks ja nn kuumaks, nagu oleks pinges. Olen käinud ka silmade kontrollis, ka seal ei täheldatud muutusi.
Ainukeseks sümptomiks on jäänud röga, mis on olnud juba pikemat aega (3 nädalat). Perearst soovitas teha auru, kuristada sooda veega ja juua ACCd.
NB! Olen ootejärjekorras ka neuroloogi juurde.

Millised oleksid teiepoolsed soovitud, mida veel uurida?


Tervitades

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Teid on hästi uuritud ja ravitud. Klamüüdiainfektsioon paraneb kaua, selleks võib kuluda isegi 5-6 kuud, vahel ka kauem. Ega muud ei oska soovitada kui mõistliku režiimi ja aeg-ajalt arsti külastamist.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Geneetiline sündroom?

15.06.13 / Perearst

Tere!

Kirjutan teile sellepärast, et ei oska kuhugi selle murega pöörduda.
Nimelt kahtlustan (olen üpris kindel), et mul on geneetiline haigus ingliskeelse nimetusega "Trimethylaminuria". Ma ei leia siit portaalist selle kohta midagi, sest ei tea selle haiguse eestikeelset nimetust. Kalahaisu sündroom vms? Igatahes loodan, et inglisekeelest aru saate ja läbi loete, et mind kuidagi sellega aidata. Kui lubatud, siis annan Wikipedia lingi : http://en.wikipedia.org/wiki/Trimethylaminuria
Ja siin ka teine link, mis sellest haigusest räägib: http://www.genome.gov/11508983#al-2

Lugesin foorumeid, kus inimestel on samasuguseid probleeme ja see lihtsalt hävitab kõiksugu elukvaliteedi. Olen kannatanud selle all aastast 2010.
Haigus ise käib mul erinevatel aegadel, just stressirohketes olukordades lööb välja, ja hais on väga eemaletõukav.
Ja kõikidel selle sündroomi all kannatavatel inimestel on ka päraku lõhed diagnoositud (Nende all kannatan aastast 2008). Olen ka operatsioonil käinud sellepärast, kuna esimesed 2 aastat jätsin ravimata selle fissuuri ja hiljem lihtsalt keeldus paranemast. Peale 2011a oppi tekkis uus lõhe ja see on siiani alles. Sama opi käigus eemaldati ka 1 hemorroid. Siis on mul olnud veel 12sõrmik soole haavand ja teinekord veel põletik. Kannatan ka väga suurte kõrvetiste all, ülepäevaselt. Ja maost leiti ka kõrge Helicobakter, mille vastu ka ravi sain ja välja raviti. Välja ravitud on ka 12sõrmik soole haavand/põletik.

Aga põhiline mure on ikka selle haisva päraku sündroomiga. Pärak on koguaeg väga niiske ja eritab miskit vedelikku vms, mõnikord päris palju. Sügelus jms ka olemas, aga pigem arvan, et see on sellest lõhest.
Ehk oskate mulle öelda, kus kohas ma Eestis seda sündroomi testida saaks,või oskate mind suunata kellegi juurde, kes sellest haigusest teab ja oskab informatsiooni anda?
Mul on suve lõpus ajateenistuse aeg ja kui ma seal haisema hakkan, siis ma ei tea, mis saab. See mure tekitab ka väga suurt depressiooni ja olen väga paranoiliseks muutunud, arvan et haisen kogu aeg. ( Kuigi see lööb mingi aja tagant välja, kord on, kord ei ole) kaotanud olen palju ja enesehinnangu on see mul täiesti ära nullinud. Ilmselgelt pean ka psühhiaatri poole pöörduma oma paranoiade ja depressiooniga.
Kiri tuli nüüd päris pikk, aga loodan et saate mind kuidagiviisi aidata.
Kõike head!

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Mõistan muret. Arvan, et Teie pärakut peab arst uurima ja võtma sealt ka mõned analüüsid. Lihtsalt kindluse mõttes, nt. naha ja suguhaiguste arsti poolt.
Siis tundest, et pärak haiseb. Kas see on ainult tunne ehk siis psüühhiline ettekujutus või on seda ka teised märganud. Seda võiks delikaatselt kellegi lähedasega arutada. Julgen oletada, et tegemist on pigem ettekiujutuse ja mõtlemise ning liigse muretsemisega. Ja kuna pärak on seedetrakti osa, siis abi võib olla ka hooliva gastroenteroloogi e mao-soolearsti konsultatsioonist. Võiks uurida nt. põletikulise soolehaiguse või Crohni tõve suhtes.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Infarktieelne seisund?

04.06.13 / Perearst

Tere!

Mul on nimelt selline küsimus:üks õhtu oli mul selline olukord et vasak käsi hakkas järsku valutama küünarnukist saati ja siis hakkas nii paha et pidin kohe istuma saama. Pärast seda läksin pikali ja hakkasid külmavärinad ja isegi palavik tõusis 38 peale ja ja rinna alt nagu magu oleks kokku tõmbund selline valu oli. Tahaks teada, mis see võis ollla, kas oli midagi hullu.

Ette tänades

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Raske öelda, võimalik, et viirusinfektsioon lihasvaluga. Kuid igaks juhuks on soovitav teha võimalikult kiiresti südamefilm ja südameanalüüsid kas perearsti või haigla erakorralise meditsiini osakonnas. Oluline on see, et põete vererõhu ja kilpnäärmehaigust, see teeb mind enam tähelepanelikumaks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Kõhuussid

08.05.13 / Perearst

Tere! Kirjutan Teile, kuna mul on probleem kõhuussidega. Nimelt peaaegu kuu aega tagasi läksin perearstile, kuna kõhus naba piirkonnas oli katsudes kogu aeg valutunne, päraku ümber sügelus ning olen ise väljaheite seest leidnud ussi (selline vihmaussi sarnane, kirjeldusi lugedes tundub tegemist olevat solkmega). Analüüs midagi ei näidanud (võeti nii päraku piirkonnast proov kui ka väljaheite proov). Perearst kirjutas küll Vermoxi, kuid kuna proovid oli nö korras, siis seda, et ma ise ussi olen näinud, eriti uskuda ei tahtnud. Kolm nädalat tagasi võtsin siis ühe tableti hommikul ja ühe õhtul kolmel järjestikusel päeval. Paar esimest päeva pärast ravi lõppu ei tundnud erilist muutust: kõht endiselt punnis ja valulik ning päraku ümber kerge sügelus, kuid umbes 4-5 päeva pärast ravi lõppu avastasin, et valu, mida enne pidevalt kõhus tundsin, oli kadunud ja kõht muutunud lamedamaks ning seda oli kergem sisse tõmmata. Enam ei olnud sellist pidevat täiskõhu tunnet. Kuid siis umbes kümnendal päeval pärast ravi lõppu (ravi algusest peaaegu kaks nädalat hiljem) tundsin, et kõhtu on jälle punnis tunne tekkinud ning naba tagant katsudes valulik. Samuti kogu see periood (isegi siis, kui ma ennast paremini tundsin) märkasin, et väljaheite sees oli iga kord palju selliseid ühesuguseid väikesi musti või tumepruune tükke (lähemal vaatamisel tundus nagu väike koorikuga muna) ja enam-vähem sama suuri valgeid tükke. Läksin siis järgmisel päeval taas perearstile ja rääkisin oma probleemist. Seda, et väljaheites võisid olla ussimunad, lükkas perearst ümber, kuna neid ei olevat silmaga näha ja et need olid mul toidujäänused. Enda pealekäimise peale kirjutas perearst veel ühe Vermoxi. Alustasin võtmist samal päeval ja samamoodi nagu enne. Nüüdseks on viimase ravi algusest juba üle nädala möödas, kuid mingeid muutusi ei ole täheldanud, kõht on endiselt pidevalt punnis ja naba piirkond valulik, samuti aeg-ajalt sügelustunne.

Kas võib olla juhtunud, et jäin viimase ravikuuriga hiljaks (ühest ravikuuri algusest oli teiseni 13 päeva) või lihtsalt mingil põhjusel ravim ei mõjunud? Äkki oleks vaja proovida midagi muud? Olen lugenud, et kõhuusse ravitakse ka Decarisega, mis pidi olema tugevama toimega.

Kas taasnakatumine on välistatud, kuna tegemist nii lühikese perioodiga (3 nädalat)?

Ja kas see on siis tõesti välistatud, et ma väljaheites ussimune nägin? Kas seal ei võinud näiteks olla juba välja arenenud ussimunad?

Kuna ussikahtlus on mul endiselt olemas ja 13 päeva pärast on mul kohaliku tuimestusega kukla piirkonnas operatsioon, siis olen mures, kas see võib kuidagi seda mõjutada või isegi ohtlik olla? Kas peaksin oma kirurgile mainima, et vaatamata ravile võib mul endiselt sooleparasiit olla? Samuti võtan praegu kuni operatsiooni alguseni (need ei ole seotud) kõrvetiste tõttu üks kord päevas hommikuti Pantoprazole-Mepha’t.

Vabandan, et kiri sai pikk ja küsimusi on palju, kuid kuidas peaksin edasi toimima? Kas võin kõhuusside probleemi kuni operatsiooni toimumiseni ja kõrvetiste ravimi lõpetamiseni edasi lükata? Mulle tundub, et oma perearstile kõhuusside jätkuvat kahtlust kurtma minna pole enam mõtet, kuna vaatamata kaebustele on tema seisukohal, et mul usse pole ja uusi proove ka ei tee. Kas omal käel saab selle probleemiga minna mõne teise arsti jutule, nt erakorralisse meditsiiniabisse või hoopis nakkushaiguste arsti juurde?

Oleksin väga tänulik, kui oskate mind aidata, kuna probleeme on palju ja mure päris suur.

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Vabandan hilisema vastamise eest. Mõistan muret. Et saada enam-vähem õiget vastust parasiitide olemasolust seedetraktis on kombeks teha 3 päeval järjest väljaheite proov ja päraku pühkimiseproov ussimunadele. Veidi infot annab ka täisvereproov, kus on tõusnud eosinofiilsete valgevereliblede hulk, abiks on ka vere üldantikehade määramine, IgM, IgG. Kui need proovid on korras siis on mõne sooleparasiidi võimalus väike. Arvan, et Teid uurib meelsasti nakkushaiguste arst, EMO-sse minnes saab küll korraliku peapesu.
Head ter ist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Toidu lipiidid

02.05.13 / Perearst

Mind huvitab, kas on võimalik teha vere analüüsi määramaks Omega 6 ja Omega 3 suhte kohta. Olen lugenud meie teadlaste Tiiu Lieberti ja Nigulas Sameli kirjutisi selle kahe rasvhappe omavahelise suhte tasakaalu tähtsustest.
Olen massöör ja pehmekoeteraapia täiendkoolitusel räägiti samuti põgusalt sellest. Seega olen nüüd iseseisvalt selle tähtsusest lugenud ja selgeks teinud ka lipiidide toimemehhanismi meie rakumembraanis, segaseks jääb vaid analüüsimise võimalus.
Lugupidamisega

Vastab:

Madis Veskimägi
Madis VeskimägiPerearst
Küsi arstilt Vaata arsti infot

Tere
Vabandan hilisema vastamise eest. Tavatöös omega 3 ja omega 6 sisaldust veres ei määrata. Veidikene pikemalt rasvadest. Küllastumata rasv ehk pehme rasv, see on toatemperatuuril vedel, parim näide on siin kala ja taimerasv. Erinevalt nt sea või lambarasvast mis on küllastunud ehk tahke.
Kalarasv on omakorda polüküllastumata rasva ehk täpsemalt omega 3 rasvhapete allikas. Rasvase kala praad on parim võimalus saada maitsvalt ja tervislikult kätte omega 3 rasvhapped. Need on rasvad mis tugevdavad südant ja veresoonkonda, mõjuvad soodsalt närvisüsteemi ja peajaju talitlusele nahale ja liigestele.
Omega 3 rasvhapete väheseusega toidus võivad kaasneda rida vaevusi- väsimus, masendus, hommikune unisus, unehäired, mäluhäired, keskendumisraskused, kuivad juuksed, kuiv nahk, allergia, liigesvalud ja põletikud, haprad küüned, kehakaalu tõus
Meie toit kipub sisaldama liigselt küllastunud e tahkeid rasvu ja omega 6 rasvhappeid. Ideaalis peaks omega 3 ja 6 rashapete suhe olema 1:1, kuid sageli on suhe väga sassis, Omega 6 on sageli isegi 20 x ülekaalus. Omega 6 rasvhapete allikaks on peamiselt päevalilleseemned, nisuidud, seesamiseemned, pähklid, sojaoad, mais ja neist valmistatud õlid ning mõned margariinid. Omega 6 rasvhapete rohkus toidus võib viia mitmete haiguste riski kasvule, näiteks aterosklerootiline südame ja veresoonkonna haigus, osteoporoos, astma, äkksurm, ekseem jt. Mõtekas on uurida erinevate õlipudelite ja margariinikarpide silte, sealt saab päris hea ettekujutuse sellest mida konkreetne toode sisaldab.
Rasvade maailm on keerukas. Tundub, et on kuulutatud sõda rasvale, arvatakse, et rasv on paha, eemaletõukav ja sellest tuleb igal juhul hoiduda. See ei ole nii. Rasv on elutähtis toitaine, see on organismi üks ehitusmaterjal, kuuludes nt rakumbembraanide koostisse, ka peaajau koosneb suuresti rasvast. Rasv on energiaallikas 1 g rasva= 9 kcal. Rasv on tähtis tegija ainevahetuses kuuludes elutähtsa aine- kolesterooli koostisesse. Kolesterool on aga vajalik sapphapete, D vitamiini ja suguhormoonide sünteesiks. Ilma rasva ja kolesteroolita poleks meid üldse olemas. Nii et rahvasuus levinud ütlusel- küüslauk ja kala siis.... on täiesti teaduslik alus olemas. Ainult rasva kaudu on võimalik saada rasvlahustuvaid vitamiine A, D, E ja K. A vitamiin- vajalik immuunsuse tugevdamiseks ja hea nägemisnärvi, kolvikeste ja kepikeste talitluses. D vitamiin- oluline laste luustiku arenemisel ja täiskasvanutel tugeva luustiku säilitamisel. Vitamiin E on tuntud kui antioksüdant, kaitstes organismi rakke vabade radikaalide eest.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Sarnased teemad Valdkonna arstid

Pildilised ravijuhised: