Aastase väike pea ümbermõõt ja madal D-vit tase 06.04.21 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Kas on põhjust muretsemiseks lapse pea suuruse pärast? 1aastane poiss peaümbermõõt 44,5cm. 10k mõõdeti 44cm ning 11k 44,2cm (kodus mõõtes oli ka see 44,5cm). Peaümbermõõt tundub poisi kohta natukene liiga väike. Sündides pü pandud 36cm, kuid 5 päevaselt arst mõõtnud 35.2cm.
Perearst näitas ka graafikut ning peaümbermõõt oli pigem pü kasvukõveras alumisel joonel või isegi tundus natukene allapoole joont.
Aastaselt pikkus 75,5cm ning kaal 9.8kg. Arst selgitas et tema arvates on see OK.
Arengus ei ole midagi märganud (istuma, keerama hakanud hilisemalt aga õigeaegselt) ning hakanud tegema asju õigeaegselt. Praegu õpib ka kõndima.
Ca 6k kandis käisime erialaarstil ka käte värinate pärast (teostati pea UH mis tundus korras olevat), kuid läbivaatusel selgitati et see on normaalne ja värin tekib närvidest.
Lisaks väikesele peaümbermõõdule on tuvastatud alates jaanuarist väga madal D vitamiini näit, mis ei ole siiani tõusnud - vastupidi, langenud.
Jaanuaris oli 52.5 siis märtsi alguses 51.1 ning märtsi lõpus 45.8 (oleme andnud topelt koguse alates jaanuarist D vitamiini)
Võimalik, et D vit tase oli juba varasemalt madal, aga seda pole kontrollitud. Laps magab öösel väga halvasti juba sünnist saati ning väga tihti ärkab hüsteerilise nutuga (ka kaisus olles) või siis sipleb väga palju.
Kas madal D vit tase võib mõjutada ka lapse pea ümbermõõtu või seal seost ei ole?
Laps on muidu päeval väga rõõmsameelne. Kas on põhjust muretsemiseks ning tuleks lasta vaadata laps üle erialaarstil?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Pea ümbermõõtu tuleb kindlasti jälgida. Vitamiin D tase on ainult veidi madal, kuid D vitamiini annust võiks tõsta. Kui laps areneb hästi, pole muretsemiseks põhjust.
Lugupidamisega
Anu Sööt