Lapse silmamunad liiguvad ebaloomulikult 17.04.20 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Lapsel 2a8k on viimasel kahel päeval tekkinud silmade pööritamine, mis väljendub selles, et silmamunad liiguvad nii üles, et neid pole enam peaagu näha. See õnnestus ka videosse saada, aga kuna pole kindel, kas videot näete, siis kirjeldan olukorda. Magama jäädes enne uinumist liiguvad silmamunad umbes 2 sekundiks üles, samas laps ise tundub sel ajal kontaktne ja "ei kiilu kinni". Ühel korral juhtus see ka süües, kui laps seljaga vastu tooli seljatuge kõõlus, pea natuke kuklasse suunatud ja silmamunad liikusid üles. Ise ütles pärast seda "tuttu". Küsisin, kas tahd magama minna, vastas"ei".
Taustaks lisan, et 5kuuselt käisime Lastehaiglas uuringutel kuna esinesid paari-kolme sekundi pikkused värinad süües ja magama jäädes, sagedusega ca 2 korda kuus. Lastehaiglas tehti UH ja EEG peast, kõik oli normi piires ja epilepsiat ei leitud, muus osas oli areng eakohane. Värinad kadusid umbes aastaselt.
Lisan veel, et kõne areng on olnud aeglane, praeguseks on sõnavaras umbes 30 sõna, mida kasutab üksikult ja moodustab 2-sõnalisi lauseid. Viimase kuuga on hakanud sõnu lisanduma, viimase kuuga ehk 5 sõna juurde tulnud. Muidu on terve ja rõõmus laps.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Tegemist võib olla loomuliku silmamunade reaktsiooniga-silmade sulgemisel silmamunad pöörduvad, tikkidega või epilepsiale viitava sümptomiga. Pigem mõtleksin esimese variandi peale. Kui silmamunade pöördumine jääb Teid häirima, siis tuleks tulla neuroloogi vastuvõtule kui olukord seda võimaldab.
Lugupidamisega
Anu Sööt