1,3aastase lapse ööuni 09.12.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, probleem lapse magamisega. Ööuni kestab 11-12h, magama läheb kusagil 19.00 ajal, vahel ka pool h varem ning tõuseb ka 6.30-7.30. Esimesed 3h magab ilusti, rahulikult, kuid siis hakkab tõusma väga tihti ning alati nutuga. Nutt ei ole paaniline, pigem nagu nutab korraks seetõttu, et miski ajas teda jälle üles. Nühib silmi, üritan rahustada, silitades ja öeldes "emme siin". Vahel annan vett ja jääb uuesti magama. Kuid üldse niheleb palju voodis, ja tihti on nii, et kui tõuseb nutuga ja viskab uuesti voodisse pikali, siis minuti pärast või varemgi tõuseb taas nutuga. Miski nagu segaks tal magada vms. Tuba palav ei ole, ongi üldiselt 18-19 kraadi, teki all magamist ta ei armasta, seega polegi öösel talle enam tekki peale pannud, sööb päevas 6x, ka enne magama minekut. Kuna ööuni on tal häiritud, siis on ta ka päev läbi väsinud. Hommikul tõustes on ta endiselt unine, käib padjaga ringi ning imeb pöialt :) Laps on küll päeval aktiivne, kuid on näha, et ta on siiski väsinud. Päeval teeb ühe uinaku, 2-3h, viimastel päevadel on ta miskipärast päevase une vahele jätnud. Olen lootnud, et siis magab ilusti öösel, kui päevauni ära jäi, aga ei, ööunes selle tõttu muutusi ei ole olnud. B12 vitamiini ega rauavaegust lapsel ei ole, küll aga D vitamiini tase oli pisut alla normi. Kas see võiks mängida mingit rolli tema unehäiretel? Kuna veebruaris sünnib teine pisike juurde, siis oleks lausa hädasti vaja, et lapse uni saaks selleks ajaks korda, muidu kahe lapsega öö läbi tegelemine kurnaks täitsa ära. On mingeid variante, mis võiksid lapse und häirida? Samuti mainin, et vahel ööune ajal jalad justkui tõmblevad, kuid olen kuulnud, et see laste puhul täiesti normaalne? On esinenud ka kordi, kus ta näeb öösel und, nutab läbi une ning vahel siis ehmatab seetõttu üles, kuid üldiselt olen teda une nägemise ajal silitanud ja ise üles ajanud, kuna olen eeldanud, et ta näeb halba und (nutmise tõttu). Päevasest olekust lisaks, et talle meeldib tv-d vaadata, just reklaame, väljas käime korra päevas, vahel käime ka ujumas, toas mängib omaette ja emmega nt tagaajamist, mis talle väga meeldib. Rahutu laps ei ole, kui ta ööuni oleks täiuslik, siis poleks temaga päeval mingeid probleeme, kuid kuna ööuni jääb puudulikuks, siis on ta ka päeval väsinud, mistõttu tühist jonni esineb. Kuid ei midagi hullu, väga provotseeriva lapsega tegu ei ole, ma muidugi tegelen ka lapsega palju ning lisaks on meil kiisu, keda poiss jumaldab :) Kui emme ei suuda last nutust vabastada, siis kiisu suudab seda :) Mainin ka, et laps magab emmega samas voodis. Algul ei maganud, kuid rasedana on/oli minu jaoks väga raske iga natukese aja tagant jälle voodist tõusta ja lapse voodi juurde minna, seega sai ta enda kõrvale tõstetud. Oma voodis ta selle esimesed 3-4h magab samuti ehk hästi ära, aga edasi on sama jama, pigem isegi raskemalt magab seal, tõuseb voodis täitsa püsti, olen siis samamoodi proovinud teda tema voodis rahustada, et teen pai jms, aga ta ei taha seal magada, tahab minu sülle ehk siis minu kõrvale magama. Minu voodis uinub siis kohe. Kuid unehäired/tõusmised siiski jätkuvad.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Teie lapse uni on täiesti tavapärane selles vanuses. Lapse närvisüsteem ei ole veel küpsenud ning seega unetsüklite vahetudes lapsed ärkavad. Samuti toimub selles vanuses närvisüsteemi poolt info kogumine ja une ajal toimub selle info töötlus. Kui midagi Teile soovitada, siis kindlasti ei ole vaja 1a3k lapsel televiisorit vaadata, mis pigem tema närvisüsteemi kurnab. Samuti harjutage laps magama oma voodis ning seda kindlasti ka uue ilmakodaniku sündides(kohe esimestest päevadest).
'Edu Teile!
Lugupidamisega
Anu Sööt