3a lapse pissimine 21.04.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Kirjutas seoses oma 3-aastase pojaga.
Ta oli 1,5-aastane kui tal päeval mähkme ära võtsin ja suht kiirelt hakkas ilusti potil käima. Öösel oli mähe all. Kui oli miskit üle kahe aasta vana ja öösiti hakkas ka mähe kuivaks jääma, siis võtsin öösel ka ära. Vahel küll õnnetusi juhtus, kuid üldiselt oli okei. Mingi hetk aga hakkas järjest tihedamini õnnetusi juhtuma ja panin öösel uuesti mähkme alla. Oli see päris pikalt. Kui ta oli 2a9k vana, siis võtsin uuesti öösel mähkme alt ära ja hakkasin teda ise öösel potile panema (lihtsalt äratasin üles). Tegin seda kaks kuud ja nendest kahest kuust umbes täpselt pooltel päevadel jäi voodi kuivaks ja pooltel mitte. Ise küsis vaid üksikutel kordadel, tavaliselt ikka alati ise panin ta potile, ja ka siis vahel jõudsin liiga hilja ta juurde, vahel pissis pärast mingi hetk ikkagi uuesti. Tundus, et ta ise ei ärka tihitpeale ülessegi, lihtsalt pissib ja magab edasi. Kuna selle kahe kuuga mingeid edasiminekuid ei näinud, siis panin uuesti mähkme alla tagasi. Nüüd on ta 3a1k ja mähe on iga öö märg. Lisaks juhtub aegajalt ka seda, et pissib lõuna ajal alla. Kuna ta kodus meil väga lõunaund ei maga, siis juhtub seda peamiselt lasteaias. Tavaliselt võib-olla nii kaks korda kuus, nüüd aga viimased kolm päeva järjest. Seda ei usu, et oleks laps lasteaiast stressis. Käib seal 3-4 päeva nädalas, saab teistega hästi läbi, kodus ka tegeleme lapsega. On juhtunud ka seda, et kui jääb autos magama, siis pissib ka nt sinna.
Soovisin aega panna enureesiõe juurde, kuid alla 5-aastastele seda ei võimaldatagi üldse. Kas tõesti pean ootama, et asi ise üle läheks või ikkagi võiks sellega tegeleda kohe? Muidu tundub nagu asjalik ja tubli laps, seepärast kuidagi ongi hingel see, et ta niimoodi pissib..

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Meditsiini seisukohast lähtudes peaks poisslaps "kuivaks" jääma hiljemalt 6a vanuses.Nooremas vanuses une ajal nvoodi märgamist ei peeta patoloogiaks ning sellepärast Teid ka enureesiõe vastuvõtule ei registreeritud.
Soovitan lapse juures jälgida pissimist. Kas ta teeb seda kiirustades, rutakalt? Sellisel juhul võib põide jääda nn. jääkuriin, mis halvendab põie täitumise tunnetamist. Pissima peaks rahulikult, nii et kogu uriin väljub. Öine pissile ajamine selles vanuses ei ole soovitatav.
Kindlasti oskab Teile häid soovitusi jagada dr. Aili Traat TÜK Lastekliinikust.
Edu Teile!
Lugupidamisega
Anu Sööt