Laps lööb ennast 28.03.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure seoses oma 2a 3kuu vanuse tütrega. Nimelt on tal komme enda pead lüüa. Viskab ennast kõhuli maha ja lööb peaga vastu põrandat (õnneks mitte küll väga kõvasti) või seisab seina äärde ja lööb peaga vastu seina. Selline käitumine avaldub just ärritumise või haiget saamise käigus. Nüüd paar nädalat on ta oma käitumismustrit natuke muutnud ja lööb endale käega vastu pead. Kui samal ajal juhtub tal midagi käes olema, on ta endale ka nt mänguasjaga vastu pead löönud. Peale seda ütleb õnnetu häälega „Haiget sain!”.

Endale haiget tegemine algas umbes peale elukoha vahetust (üle poole aasta tagasi). Nüüd paar kuud tagasi sündis perre uus laps. Need on sellised psühholoogilised aspektid, mida oskan sellise käitumise taga näha. Samas enne neid sündmusi (umbes 1 aasta vanuselt) oli tütrel komme ennast ärritumise korral vibusse visata ja samal peaga taha poole lüüa. Või nt turvatoolis istudes lõi nutuhoos peaga mitu korda vastu peatuge.

Peale elukoha vahetust on laps hädas ka kõhukinnisusega.

Muidu on laps igati tubli ja tragi. Räägib ladusalt pikki lauseid. Laps ei käi lasteaias. Arvan, et ta saab nii emalt kui isalt piisavalt tähelepanu ja tuge.

Minu küsimus on, et kuidas saaksin oma lapsel aidata sellisest käitumismaneerist vabaneda? Kuidas teda aidata?

Palju on räägitud ka kõikvõimalike toitude talumatusest, mis lapse käitumisele mõju avaldavad. Kas antud juhul võib ka sellega tegemist olla?

Perearst arvas, et võiks oodata lapse 3 aastaseks saamiseni ja kui ka siis on selline käitumismuster, siis tuleks lasteneuroloogiga konsulteerida.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Teie laps on lihtsalt oma arengu käigus avastanud meetodi, kuidas vanemate tähelepanu saada. Ärge pöörake nendele pea löömistele mingisugust tähelepanu ning mõne kuu pärast on lugu unustatud.
Lugupidamisega
Anu Sööt